Seller Comments
2022 MINI Hatch The Cooper Resolute F55 LCI-2

Seller Comments
2022 MINI Hatch The Cooper Resolute F55 LCI-2
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 17,850km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $35,944 |
| Transmission | Auto S-Tronic Dual Clutch Spor |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Green / - |
| Registration | 734PZ6 |
| Rego expiry | 14 Nov 2026 |
| VIN | WMW32DK0402T30687 |
| Stock No | U226053 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4023761, Bigbox Cars, (07) 3497 3849, 127 Riawena Road, Salisbury, 4107 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Clear Side Indicator Lenses
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Coloured Door Mirrors
Control - Corner Braking
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Courtesy Lamps - in Doors Rear
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Decals - Bonnet
Decals - Stripes on body
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Handbrake - Fold Down
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Heated Washer Jets
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel - Custom
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Painted Roof
Painted - Wheels
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Ambient Temperature Display
Audio Streaming
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Black Colour Line
Body Coloured Roof
Black Interior
Braking Pre-conditioning
Black Side Scuttles with Integrated Indicators
Bonnet Stripe/s
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Curtain Airbags - Rear
Cornering Brake Control
Condition Based Service System
City Collision Mitigation
Cruise Control with Stop & Go
Chrome Exhaust Tip/s
Chrome Grille Surround
Check Control
Cup Holders - Front & Rear
Centre Instrument Display - LED Lighting
Clear Indicator Lenses
Cloth/Leatherette Upholstery
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driving Assistant
Decorative Trims
Digital Instrument Cluster
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Driver Side Mirror Logo Projection
Dynamic Traction Control
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Call Button
Electronic Differential Lock Control
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirror Pack
Electric Power Steering
Front Centre Armrest
Front Centre Console Storage Area 12V plug
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Headlights - Auto On/Off Function
High Beam Assist
Headlights Follow Me Home Function
HiFi Pack
Headliner - Grey
Heated Rear Windshield
High Mounted Rear Stop Light
Heated Washer Jets - Exterior Mirrors
Instrument Cluster Display - 5.5 Inch
Engine Immobiliser
Interior Mirror Pack
Integrated Roof Spoiler
Interior Surface - Black
Integrated Owners Manual
Keyless Start
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Interior Lighting
Live Traffic Monitoring
Multi Information Display
MINI Connected
Multi-media Interface
Music Streaming
Navigation System
On board Computer
Parking Assistant
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Power Mirrors
Power Exterior Mirrors - Heated
Passenger Seat Height Adjustable
Rain Sensor
Remote Services
Runflat Indicator
Runflat Safety Tyres
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Storage Compartment Package
Single Exhaust Tailpipe
Special Identifying Badging
Speed Limiting Device
Speed Limit Information Display
Speed Limit Information
Split Screen Function
Sound System with 6 Speakers
Speed Sensitive Power Steering
Start/Stop Toggle Switch
Sports Steering Wheel - Leather
Telematics
TeleServices
Tool Kit
Touchscreen 8.8 inch
Union Jack Taillights
USB Input Socket
Ventilated Front Disc Brakes
Velour Floor Mats
Voice Recognition System
Wireless Apple Car Play
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4023761, Bigbox Cars, (07) 3497 3849, 127 Riawena Road, Salisbury, 4107 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/55 R16 |
| Front rim size | 6.5Jx16 |
| Rear tyre size | 195/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Single Joint Spring Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 40.00 |
| Fuel consumption | 5.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 220 @ 1480 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 4500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 131.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1425mm x 1727mm x 4023mm |
| Ground clearance unladen | 143 mm |
| Wheelbase | 2567 mm |
| Kerb weight | 1230 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1501 mm |
| Front track | 1501 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mini |
| Model | Cooper |
| Variant | Classic 5D Hatch |
| Series | F55 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 24 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light From 25K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4023761, Bigbox Cars, (07) 3497 3849, 127 Riawena Road, Salisbury, 4107 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!