Seller Comments
2010 Kia Rio S Auto MY10

Seller Comments
2010 Kia Rio S Auto MY10
| Kilometres | 135,593km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | XOY272 |
| Rego expiry | 08 Apr 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Side Mouldings - Colour Coded
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Clock - Digital
Cup Holders - 1st Row
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Ventilated
Engine Immobiliser
Gloss Finish Inserts
Headlamps - Blacked Out Surrounds
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Intermittent Wipers - Variable
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Tacho
Trim - Cloth
Wheel Covers - Full
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Air Conditioning
Central Locking Remote Control
Engine Immobiliser
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 4 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 175/70 R14 |
| Front rim size | 5x14 |
| Rear tyre size | 175/70 R14 |
| Rear rim size | 5x14 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1399 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 6.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 125 @ 4700 RPM |
| Maximum power (kW) | 70 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 162.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1695mm x 3990mm |
| Ground clearance unladen | 155 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
| Kerb weight | 1215 kg |
| Turning circle | 10.10 m |
| Rear track | 1460 mm |
| Front track | 1470 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | RIO |
| Variant | S |
| Series | Jb My10 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!