Seller Comments
2014 Jeep Wrangler Sport Auto 4x4 MY14

Seller Comments
2014 Jeep Wrangler Sport Auto 4x4 MY14
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 128,582km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $18,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 6 cyl, 3.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 11.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Beige / - |
| Registration | M09JN |
| Rego expiry | 18 Aug 2026 |
| VIN | 1C4HJWGG0DL707237 |
| Stock No | 91332 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3117, Buckby Devonport, (03) 6425 8207, 7 Victoria Parade, Devonport, 7310 TAS.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Automatic Brake Differential
Bluetooth System
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Compass
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Engine Immobiliser
Flares
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Hill Holder
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Removable
Seats - Bucket (Front)
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Softtop
Sports Bar
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Trim - Cloth
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3117, Buckby Devonport, (03) 6425 8207, 7 Victoria Parade, Devonport, 7310 TAS.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 255/75 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 255/75 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3604 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 11.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 347 @ 4300 RPM |
| Maximum power (kW) | 209 @ 6350 RPM |
| CO2 level (g/km) | 263.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1865mm x 1873mm x 4223mm |
| Ground clearance unladen | 223 mm |
| Wheelbase | 2424 mm |
| Kerb weight | 1855 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1572 mm |
| Front track | 1572 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Jeep |
| Model | Wrangler |
| Variant | Sport (4X4) |
| Series | Jk My13 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 12,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3117, Buckby Devonport, (03) 6425 8207, 7 Victoria Parade, Devonport, 7310 TAS.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!