Seller Comments
2019 Audi RS5 F5

Seller Comments
2019 Audi RS5 F5
| Kilometres | 122,115km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $64,990 |
| Transmission | Automatic Tiptronic |
| Body type | Coupe, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 2.9 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | UNREG |
| Rego expiry | - |
| VIN | WUAZZZF51KA901981 |
| Stock No | P11273 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
19 Speaker Stereo
20" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Alarm with Motion Sensor
Alarm with Tow Away Protection
Ambient Lighting - Interior
Amplifier - 1 Separate
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Bonnet - Active Safety
Brake Assist
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Differential Rear - Active/Electronic
Diffuser - Rear
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Vented Drilled/Grooved
Disc Brakes Rear Vented Drilled/Grooved
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Massaging
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glass Roof - with Power Blind
Gloss Finish - Bumper Inserts
Gloss Finish Window Surrounds - Exterior
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamp Washers
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Inbuilt Flash Drive
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Information Display - Head Up
Interior - Badging/ Logo
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Departure - with Passive Steer Assist
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Inserts in Doors
Leather Look - Interior Inserts
Leather Seats - Nappa
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Scuff Plates - Embossed or personalised
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seat - Bolsters Adjustable for Driver
Seat - Bolsters Adjustable for Front Passenger
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Sports Exhaust
Sports Instruments
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Suede Look - Interior Inserts
Sunroof - Electric
Tail Lamps - LED
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Wireless Charging - Compatible Devices
Wireless Hotspot
Standard Features
Climate Control - 3 Zone
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Dynamics with Configurable Dynamics
Adaptive Headlights
Autonomous Emergency Braking
Alarm System/Remote Anti Theft
Alarm with Interior Movement Sensor
Aluminium Sill Guards Illuminated
Adjustable Speed Limiter
Anti-Slip Regulation
Automatic Stop/Start
Alcantara Trim
Android Auto
AUX/USB Input Socket
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Black Design Pack
Bright Metal Pedals
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Configurable Ambient Interior Lighting
Cruise Control Intelligent/Active
Compact disc player
Cup Holders - Rear Seats
Cross Traffic Recognition
Collision Warning - Full Auto Brake
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Fatigue Detection
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Digital Video Disc Player
Exterior Accented Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Extended Leather Pack
Electronic Stability Control
Electronic Throttle Control
Extra USB Socket/s
Evasive Steering Assist
Exit Warnings System
Forward Collision Warning
Front Spoiler
Heated Front Seats
Hill Holder
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
LED Headlights
Lockable Glove Box Compartment
Lane Keeping Assist
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Massage Function on Driver Seat
Nappa Leather
Park Assist
Painted Grille
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Perimeter Alarm
Power front seat Driver/memory
Power front seat Passenger
Power Lumbar Support Front Seats
Power Mirror Dimming, Foldable, Heated & Kerb View
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows
Red Brake Calipers
Rear Cross Traffic Alert
Rear Diffuser
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Surround Camera System
Sports Exhaust System
Special Paint Finish Exterior Mirrors
Solid Paint
Sport Differential
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats Adjustable
Panoramic Sunroof Sliding with Power Blind
Sound System with 19 Speakers
Sports Steering Wheel - Flat-Bottomed
Premium Sound System
Speed Sensitive Power Steering
Sports Steering Wheel
Sports Steering Wheel - Leather
Sports Tail Pipes
Storage Package
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Torque Transfer Control
Torque Vectoring By Braking
Voice Recognition System
Wi-Fi Hotspot
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 275/30 R20 |
| Front rim size | 9x20 |
| Rear tyre size | 275/30 R20 |
| Rear rim size | 9x20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2894 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | 5 Links;Anti Roll Bar;Independent;Lateral Link;Transverse Link |
| Rear suspension | 5 Links;Anti Roll Bar;Independent |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 600 @ 1900 RPM |
| Maximum power (kW) | 331 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 199.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1370mm x 1861mm x 4723mm |
| Ground clearance unladen | 109 mm |
| Wheelbase | 2772 mm |
| Kerb weight | 1655 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1584 mm |
| Front track | 1594 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | RS5 |
| Variant | 2.9 Tfsi Tiptronic |
| Series | F5 My19 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!