Seller Comments
2019 Hyundai i30 N Line PD.3

Seller Comments
2019 Hyundai i30 N Line PD.3

| Kilometres | 37,779km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $25,980 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | YNY93L |
| Rego expiry | - |
| VIN | KMHH551CVLU125703 |
| Stock No | 030248 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Grab Handle - Passengers Side
Grab Handles - 2nd Row
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Look - Gear Knob
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Wiper/Washer
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Coloured
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Autonomous Emergency Braking
Automatic Hold Function
Alarm System/Remote Anti Theft
Alloy Sports Pedals
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Auto Link
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Centre Console Box With Sliding Armrest
Cruise Control Intelligent/Active
Centre Courtesy/Dome Light/s
Chrome Exhaust Tip/s
Chrome Front Grille
Cargo Net on Floor
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Driver Awareness Alert
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Door Handle Courtesy Lights
Driver Mode Selection
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Driver Seat Height Adjustable
Electronic Brake Force Distribution
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Emergency Stop Signal
Forward Collision Warning
Glovebox Compartment
Grab Handles - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Headlining Special
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Interior Accents
Leather Accented Gear Knob
Leather Accented Steering Wheel
Leather Accented Upholstery
Lane Change Assist
Luggage/Cargo Area Light/s
LED Approach Lamps
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Map Pocket/s
Map/Reading Lights - Front
One Touch Convenience Turn Signal
Park Assist
Push Button Start
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Projector Headlights
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Steering
Power Windows
Power Windows - Driver With One-Touch Operation
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest
Radio Data System
Rear Lights - LED
Rear Spoiler Hatch Mounted
Red Stitching on Seats
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Special Paint Finish Exterior Mirrors
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Sports Gear Knob
Special Identifying Badging
Smart Key
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Sound System with 6 Speakers
Sports Steering Wheel
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Vehicle Stability Control
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/40 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 225/40 R18 |
| Rear rim size | 7.5x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1591 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 265 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 150 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 167.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1455mm x 1795mm x 4340mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Kerb weight | 1344 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1563 mm |
| Front track | 1559 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | I30 |
| Variant | N Line |
| Series | Pd.3 My19 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!