Seller Comments
2021 Honda Civic VTi LX 11th Gen
Seller Comments
2021 Honda Civic VTi LX 11th Gen
| Kilometres | 9,819km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $38,980 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | JHMFL1860NX200044 |
| Stock No | Z5367 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11932, GWS KIA, (03) 8362 1188, 875 Princes Highway, Springvale, 3171 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front LED
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Grab Handles - 2nd Row
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Speed Dependant Volume Stereo
Speed Limiter
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
12 Speaker Stereo
18" Alloy Wheels
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Airbag - Side Driver
Airbag - Side Front Passenger
Air Conditioning - Ionisation
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Blind Spot Sensor
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Central Locking - Once Mobile
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - VRU
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electric Seats - 1st Row (Front)
Engine - Stop Start System (When at idle)
Footwell Lamps - Front
Gloss Finish Inserts
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Independent Front Suspension
Internet Connectivity via Paired Device
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Heated
Radio - Analogue
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Starter Button - Key/Fob Proximity
Suede Look - Seats Partial
Sunvisors - Front
Tyre Repair Kit
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Warning - Speed Alert
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Automatic Brake Hold
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Cruise Control
Agile Handling Assist System
Ambient Interior LED Lighting Package
Alarm System/Remote Anti Theft
Acoustic Laminated Windscreen
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Alloy Sports Pedals
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Audio Streaming
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Blind Spot Information System
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Console - Centre Floor
Centre Console Lighting
Cargo Cover - Retractable
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Collision Mitigation Braking System
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Drive By Wire Throttle
Driver Foot Rest
Driver Monitoring
Dust & Pollen Filter
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Speed Compensation Audio
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
ECO Assist System
ECO Mode
Electric Parking Brake
Exhaust Pipe Finisher
Electric Power Steering
Emergency Stop Signal
Extra USB Socket/s
Forward Collision Warning
Front Footwell Lights
Fog Lights - LED
Front Wipers 2 Speed
Google Assistant
Grab Handles - Front & Rear
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Auto On/Off Function
High Beam Support System
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Heated Front Seats
Headrests Front
Headrests Rear
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light - LED
Honda Sensing Safety Suite
Illuminated Door Trim - Front
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Infotainment Pack
LCD Display
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Light Bar
LED Interior Lighting
Leather Gear Knob
Load Hooks
Lane Keeping Assist
Low Speed Follow
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 9.0 inch Touchscreen
Map Reading Lights - LED
Over-the-air-updates
One Touch Directional Indicators
Push Button Start
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors With Indicators
Power Front Seat Passenger 4 Way
Passive Safety Group
Power Windows
Power Windows - Auto Up/Down - Front
Radio AM/FM
Rear Centre Armrest with Cup Holders
Rear Cross Traffic Alert
Road Departure Mitigation System
Remote Keyless Entry
Rear Lights - LED
Remote Opening Power Windows
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rear Seat Air Ducting
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera - Multi-angle (3 modes)
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Steering Assist
Side Airbags - Front Seats side
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Seatbelt/s Emergency Locking Retractor
Split Fold Rear Seat
Side Impact Protection
Siri Compatibility
Smart Keyless Entry
Sports Mode
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sound System with 12 Speakers
Premium Sound System
Subwoofer
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traction Control System
Twin Exhaust
Ticket Holder - Sunvisor - Driver
Traffic Jam Assist
Tyre Repair Kit
Upholstery - Black/Red
Upholstery - Leatherette with Accented Suede
USB Input Socket
Ventilated Front Disc Brakes
Vehicle Stability Control
Wireless Apple Car Play
Walk Away Lock
Wireless Device Charger
Wheel Resonator
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11932, GWS KIA, (03) 8362 1188, 875 Princes Highway, Springvale, 3171 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/40 ZR18 |
| Front rim size | 8Jx18 |
| Rear tyre size | 235/40 ZR18 |
| Rear rim size | 8Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1498 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 47.00 |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 240 @ 1700 RPM |
| Maximum power (kW) | 131 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 148.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1415mm x 1802mm x 4560mm |
| Ground clearance unladen | 134 mm |
| Wheelbase | 2733 mm |
| Kerb weight | 1369 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1577 mm |
| Front track | 1537 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Honda |
| Model | Civic |
| Variant | Vti-Lx |
| Series | My22 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small Up To 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11932, GWS KIA, (03) 8362 1188, 875 Princes Highway, Springvale, 3171 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!