Seller Comments
2015 Mazda 6 Touring GJ Series 2 Auto

Seller Comments
2015 Mazda 6 Touring GJ Series 2 Auto
| Kilometres | 120,745km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $14,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | UN9452 |
| Rego expiry | - |
| VIN | JM0GJ103200219452 |
| Stock No | U19697 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4255113, Brisbane Auto Group (BAG), (07) 3506 2857, 76 Buchanan Rd, Banyo, 4014 QLD.
Optional Extras
11 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille Surround
Chrome Rear Garnish
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Sound Processing
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front LED
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Dependant Volume Stereo
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Chrome Exhaust Tip/s
Cup Holders - Front & Rear
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Digital Clock
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Instrument Panel Light Dimmer
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Front
Luggage/Cargo Area Light/s
LED Headlights
Leather Gear Knob
Leather Handbrake Lever
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seats
Power Mirrors With Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio Compact Disc Player
Remote Fuel Lid Release
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear Window Demister
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Door Impact Beams
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 11 Speakers
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4255113, Brisbane Auto Group (BAG), (07) 3506 2857, 76 Buchanan Rd, Banyo, 4014 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 225/55 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2488 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 62.00 |
| Fuel consumption | 6.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 3250 RPM |
| Maximum power (kW) | 138 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 153.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1450mm x 1840mm x 4865mm |
| Ground clearance unladen | 165 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
| Kerb weight | 1471 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1575 mm |
| Front track | 1585 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 6 |
| Variant | Touring |
| Series | 6C My15 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4255113, Brisbane Auto Group (BAG), (07) 3506 2857, 76 Buchanan Rd, Banyo, 4014 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!