Seller Comments
2026 GWM Tank 500 Ultra Hi4-T PHEV Auto 4x4

Seller Comments
2026 GWM Tank 500 Ultra Hi4-T PHEV Auto 4x4
Dealership ratings on Google
| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | $77,585 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 2.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | LGWFGUA65TM609184 |
| Stock No | GW2418 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD033, Darwin GWM Haval, (08) 7905 7092, 17-25 Stuart Highway, Stuart Park, 820 NT.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
ABS (Antilock Brakes)
Active Noise Cancellation
Adjustable Steering Column - Power
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Blinds - Side Windows Rear
Bluetooth System
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Centre Differential
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Grille
Clock - Analogue
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Colour Display Screen - Rear
Control - Electronic Stability
Control - Hill Ascent
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - low speed Offroad (Brake & Accel)
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Differential Rear - Active/Electronic
Digital Instrument Display - Full
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Massaging
Electric Seat - Passenger with Massaging
Electric Seats - 1st Row (Front) with Memories
Electric Seats - 2nd Row Massaging
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glass Roof
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Information Display - Head Up
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Side Windows
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Launch Control
Leather Look - Steering Wheel
Leather Seats - Nappa
Leather Seats - Partial
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Standard Features
12 Volt Power Outlet
2nd Row 60/40 Bench Manual Tip/Slide
3rd Row Power Fold Seat
Climate Control - 3 Zone
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control with Speed Limiter
Adaptive Cruise Control
Adjustable Drivers Seat - 8 Way
Autonomous Emergency Braking
Ambient Interior Lighting
Active Noise Cancelling
Automatic Parking Assistant
Android Auto
Around View Monitor
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Battery Pre-conditioning
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
CCS Charging Socket
Central Locking
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Fatigue Detection
Dedicated Hybrid Technology
Diff Lock Rear
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Steering Torque System
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Lane Keep Assist
Electric Retractable Side Step
Electronic Stability Control
Emergency Signal System - Hazard Type
Expert Mode
Front Centre Airbag
Front Cross Traffic Alert with Braking
Forward Collision Warning
Front Diff Lock
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Full LED Headlights
Full LED Tail Lights
Hill Ascent Control
Hill Descent Control
Heated Rear Seats
Heated Steering Wheel
Engine Immobiliser
Intersection Assistance
Intelligent Dodge
Keyless Entry
Lane Change Assist
Lane Departure Warning
Lane Keeping Assist
Lumbar Support 4 Way
Multi-function Steering Wheel
Massage Seats Front
Nappa Leather Appointed Seats
Park Assist
Park Assist 360 Degrees
Power Adjustable Steering Column
Push Button Start
Power Child Locks
Power Mirror Fold, Memory, Heated & App Lights
Rear Collision Avoidance
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Reverse Assist
Roof Rails
Roll Movement Intervention
Rock Mode
Rear Privacy Glass
Rear Sunshade Blinds
Rear View Mirror - Auto Dimming
Sand Mode
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Set Charge Schedule
Soft Close Tailgate
Side Front AirBags
Sports Mode
Snow Mode
Panoramic Sunroof
Sound System with 12 Speakers
Side Steps
Traction Control System
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Traffic Sign Recognition
Turn Assist
Vehicle to Load Connection - 2 Way Adaptor
Ventilated Rear Seats
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD033, Darwin GWM Haval, (08) 7905 7092, 17-25 Stuart Highway, Stuart Park, 820 NT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/60 R18 |
| Front rim size | 8Jx18 |
| Rear tyre size | 265/60 R18 |
| Rear rim size | 8Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Independent |
| Rear suspension | Coil Spring;Live Axle;Multi Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 2.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 750 @ 1700 RPM |
| Maximum power (kW) | 300 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 47.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1905mm x 1934mm x 5078mm |
| Ground clearance unladen | 224 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Kerb weight | 2820 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1635 mm |
| Front track | 1635 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | GWM |
| Model | Tank 500 |
| Variant | Hi4-T Ultra (Phev) |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD033, Darwin GWM Haval, (08) 7905 7092, 17-25 Stuart Highway, Stuart Park, 820 NT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!