Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 192,492km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $10,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | 1F08PD |
| Rego expiry | 02 May 2026 |
| VIN | WF0EXXWPCEFY62995 |
| Stock No | 1FO8PD |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Seatbelt 2nd Row Occupants
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - RCA Inputs
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
Flip/Fold Out Key
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
In-Car Voice System
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Leather Look - Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Front Seats - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Cloth Trim
Digital Clock
Driver Foot Rest
Daytime Running Lights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Flip/Folding key
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washer System
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Engine Immobiliser
Luggage/Cargo Area Light/s
Low Fuel Warning
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Protective Glazing
Projector Headlights
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Lights - LED
Rear View Mirror Day/Night
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/60 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 215/60 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 62.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 345 @ 2700 RPM |
| Maximum power (kW) | 149 @ 5400 RPM |
| CO2 level (g/km) | 192.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1482mm x 1852mm x 4871mm |
| Ground clearance unladen | 128 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Kerb weight | 1605 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1595 mm |
| Front track | 1599 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Mondeo |
| Variant | Ambiente |
| Series | Md |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!