Seller Comments
LOW KM, Drives Very Good
Series 2 Holden Commodore 2015 Model VF Wagon Automatic 164,000 km.

Seller Comments
LOW KM, Drives Very Good
Series 2 Holden Commodore 2015 Model VF Wagon Automatic 164,000 km.
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 164,190km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $8,000 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Wagon, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | 6G1FA8E53GL200577 |
| Stock No | 427 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Alarm - Personal Safety (Panic)
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Suspension - Touring
Tacho
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Cup Holders - Front & Rear
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Digital Clock
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Flip/Folding key
Head Airbags
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Park Assist
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seat Driver
Projector Headlights
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Rear Lights - LED
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Side Front AirBags
Sunglass Holder
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Repair Kit
Trailer Stability Control
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 225/60 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2997 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 8.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 290 @ 2900 RPM |
| Maximum power (kW) | 185 @ 6700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 210.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1476mm x 1899mm x 4894mm |
| Ground clearance unladen | 110 mm |
| Wheelbase | 2915 mm |
| Kerb weight | 1622 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1618 mm |
| Front track | 1602 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Evoke |
| Series | Vf Ii |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!