Seller Comments
2019 Subaru Levorg 2.0 STI Sport VM

Seller Comments
2019 Subaru Levorg 2.0 STI Sport VM
| Kilometres | 135,386km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $31,990 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Wagon, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | BGI723 |
| Rego expiry | 22 Jun 2026 |
| VIN | JF1VMGK85LG015093 |
| Stock No | UFF4540 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - AAC Decoder
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Bonnet Scoop(s)
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Carpeted - Cabin Floor
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Exterior Highlights
Chrome Rear Garnish
Clock - Digital
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Colour Display Screen - Front
Coloured Door Mirrors
Control - Electronic Stability
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Data Dots - Part Identifiers
Daytime Running Lamps - LED
Demister - 1st Row Side Window
Demister - Rear Windscreen with Timer
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Drive-by-Wire (ETC) - Selectable Multi Mode
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Exhaust System - Dual
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear
Footrest - Drivers
Front Stabiliser
Gauge - Boost
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts in Centre Stack/ HVAC
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Inserts in doors
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Door Handles - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Stabiliser
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates - Embossed or personalised
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Reclining
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Suspension - Sports
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
Automatically Activated Hazard Lights
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Adaptive Headlights w/Auto Levelling & Cornering
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Bottle Holders - Front & Rear
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control Intelligent/Active
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Collision Warning - Full Auto Brake
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Foot Rest
Driver Mode Selection
Dust & Pollen Filter
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Program
Electronic Throttle Control
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Front View Camera
Front Wiper De-icer
Headrests - Adjustable on All Seats
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Auto On/Off Function
Heated Front Seats
Hill Holder
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Gear Knob
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Leather Trim
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Map/Reading Lights - Front & Rear
One Touch Convenience Turn Signal
Painted Brake Calipers
Push Button Start
Power Lumbar Support Driver Seat
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio Compact Disc Player
Rear Cross Traffic Alert
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler
Red Stitching on Seats
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Smart Key
Side Skirts
Seatback Pockets - Front Seats
Sports Pedals
Sport Seats
Sound System with 6 Speakers
Sports Suspension
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traction Control System
Tool Kit
Vehicle Dynamics Control System
Voice Recognition System
Welcome Lights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R18 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/45 R18 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Lower Arm;Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Stabiliser Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 8.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 2400 RPM |
| Maximum power (kW) | 197 @ 5600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 201.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1490mm x 1780mm x 4690mm |
| Ground clearance unladen | 130 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Kerb weight | 1631 kg |
| Turning circle | 10.80 m |
| Rear track | 1540 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Levorg |
| Variant | 2.0 Sti Sport (Awd) |
| Series | My20 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!