Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 216,795km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $9,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | YWG937 |
| Rego expiry | 16 Mar 2027 |
| VIN | KNAGN417MC5227401 |
| Stock No | YWG937 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear LED
Footrest - Drivers
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - High Intensity Discharge
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heat Insulated - Side Windows
Heat Insulated - Windscreen
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Look - Seats Partial
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Door Handles - Interior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Speed Dependant Volume Stereo
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Holder
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Premium Sound System
Trip Computer
Traction Control System
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 225/45 R18 |
| Rear rim size | 7.5x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2359 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 4250 RPM |
| Maximum power (kW) | 148 @ 6300 RPM |
| CO2 level (g/km) | 189.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1455mm x 1830mm x 4845mm |
| Ground clearance unladen | 135 mm |
| Wheelbase | 2795 mm |
| Kerb weight | 1475 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1591 mm |
| Front track | 1591 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Optima |
| Variant | Sli |
| Series | Tf My13 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!