Seller Comments
2011 Subaru Forester S-EDITION S3

Seller Comments
2011 Subaru Forester S-EDITION S3

| Kilometres | 124,804km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | YSI73S |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bonnet Scoop(s)
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Grille Surround
Clear Side Indicator Lenses
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Data Dots - Part Identifiers
Decals
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seats - 2nd Row (Rear)
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Fog Lamps - Front
Footwell Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps - Clear Lenses
Headlamps - Xenon (Low beam only)
Headlamp Washers
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Limited Slip Diff - Centre (4wd)
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Door Inserts
Metallic Finish Gear Shift Gate
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Navigation System - DVD Audio
Navigation System - DVD Video
Over-head Centre Console - Front
Pedals - Sports
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Instruments
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Suede Look - Interior Inserts
Suede Look - Seats Partial
Sunroof - Electric
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trip Computer
Video - VCD Decoder
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
Power front seat Driver
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Roof Rails
Rear Spoiler
Reversing Camera
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Automatic/Self levelling Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/55 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2457 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 347 @ 2800 RPM |
| Maximum power (kW) | 193 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 248.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1700mm x 1795mm x 4560mm |
| Ground clearance unladen | 225 mm |
| Wheelbase | 2615 mm |
| Kerb weight | 1545 kg |
| Turning circle | 10.50 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Forester |
| Variant | S-Edition |
| Series | My11 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!