Seller Comments
2006 Volvo XC90 D5 Auto 4x4 MY07

Seller Comments
2006 Volvo XC90 D5 Auto 4x4 MY07

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 370,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic Geartronic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 5 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | ULA223 |
| Rego expiry | 30 Apr 2027 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12787, BUY THE CAR, (03) 8375 8713, 9/11 Yazaki Way, Carrum Downs, 3201 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Head for 3rd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Air Conditioning - Sensor for Pollutants
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings - Colour Coded
Brake Assist
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Flares
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - See me home
Headphones - Rear Passengers plug ins
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Rear Suspension
Leather Gear Knob
Leather Trim (Incl. Seats, inserts)
Lighting - Exterior Side
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Map/Reading Lamps - for 3rd Row
Metallic Finish Interior Inserts
Mudflaps - rear
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row (Rear Centre)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 3rd Row
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Integrated Child
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Seats - Anti-submarining 2nd Row (Rear)
Seats - Anti-submarining 3rd Row
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Auto Levelling
Trip Computer
Woodgrain - Centre Console
Woodgrain - Inserts in Door
Woodgrain - Steering Wheel
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Con + Climate Control Multi Zone
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Upholstery
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 8 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12787, BUY THE CAR, (03) 8375 8713, 9/11 Yazaki Way, Carrum Downs, 3201 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/65 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 235/65 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2400 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 68.00 |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 20 |
| Maximum torque | 400 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 136 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 239.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1784mm x 1898mm x 4807mm |
| Ground clearance unladen | 218 mm |
| Wheelbase | 2857 mm |
| Kerb weight | 2069 kg |
| Turning circle | 12.50 m |
| Rear track | 1624 mm |
| Front track | 1634 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volvo |
| Model | XC90 |
| Variant | D5 |
| Series | My07 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Luxury |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12787, BUY THE CAR, (03) 8375 8713, 9/11 Yazaki Way, Carrum Downs, 3201 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!