Seller Comments
2006 HOLDEN ASTRA!! $2499.00 FEATURES AUTOMATIC TRANSMISSION, AIR CON, EASY PARK POWER STEERING, MAG WHEELS, CALL ([Use platform contact options to connect with the dealer] TODAY!! WANGARA USED CAR CENTRE 7B PEMBRKE RD, WANGARA 6065.

Seller Comments
2006 HOLDEN ASTRA!! $2499.00 FEATURES AUTOMATIC TRANSMISSION, AIR CON, EASY PARK POWER STEERING, MAG WHEELS, CALL ([Use platform contact options to connect with the dealer] TODAY!! WANGARA USED CAR CENTRE 7B PEMBRKE RD, WANGARA 6065.

| Kilometres | 208,985km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $2,499 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | 1IYY742 |
| Rego expiry | 28 Jun 2026 |
| VIN | W0L0AHL4865209692 |
| Stock No | 00010108 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: Dl24588, Wangara Used Car Centre, (08) 6150 3280, 7 Pembroke Road, Wangara, 6065 WA.
Optional Extras
15" Alloy Wheels
7 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Armrest - Rear Occupants
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Grille
Body Side Mouldings
Brake Assist
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Chrome Interior highlights
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Engine Immobiliser
Fog Lamp/s - Rear
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Seats - Anti-submarining 2nd Row (Rear)
Speed Dependant Volume Stereo
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
15 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: Dl24588, Wangara Used Car Centre, (08) 6150 3280, 7 Pembroke Road, Wangara, 6065 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/65 R15 |
| Front rim size | 6.5x15 |
| Rear tyre size | 195/65 R15 |
| Rear rim size | 6.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1796 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Trailing Arm;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 165 @ 3800 RPM |
| Maximum power (kW) | 90 @ 5600 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1460mm x 1753mm x 4249mm |
| Ground clearance unladen | 115 mm |
| Wheelbase | 2614 mm |
| Kerb weight | 1274 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1484 mm |
| Front track | 1488 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Astra |
| Variant | Cd Equipe |
| Series | Ah My06 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: Dl24588, Wangara Used Car Centre, (08) 6150 3280, 7 Pembroke Road, Wangara, 6065 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!