Seller Comments
2022 Haval H6 Ultra Auto 4WD

Seller Comments
2022 Haval H6 Ultra Auto 4WD
| Kilometres | 73,635km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 2ET8PC |
| Rego expiry | 19 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8760, Berwick Kia, (03) 8375 8781, 12-16 Kangan Drive, Berwick, 3806 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Grille - Black
Handbrake - Fold Down
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Internet Connectivity via Sim Preparation
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Departure - with Passive Steer Assist
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Look - Steering Wheel
Lock Nuts
Multi-function Control Screen - Colour
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Sports
Tail Lamps - LED
Towing - Latch/Hook Front
Towing - Latch/Hook Rear
Trim - Cloth
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Road Sign Display
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Active High Beam Control
Apple Car Play
Autonomous Emergency Braking
Ambient Interior LED Lighting Package
AppLink
Automatic Stop/Start
Android Auto
Audio Streaming
17 Inch Alloy Wheels
Black Alloy Wheels
Body Coloured Exterior Mirrors
Black Grille
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Curtain Airbags - Rear
Cruise Control
Colour-code Wheel Arch Surrounds
Cylinder Deactivation System
Chrome Exhaust Tip/s
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cornering Lamps
Compatible Apps
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Upholstery
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Digital Instrument Cluster
Driver Monitoring
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Display Screen 12.3 Inch
Emergency Assist
Emergency Brake Assist
ECO Mode
Embedded Modem
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/s
Front Apron - Sports Design
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Ford Pass Connect
Google Services
Headlights Follow Me Home Function
Hill Holder
Hill Start Assist
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Engine Immobiliser
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Gear Selector
Leather Handbrake Lever
Lane Keeping Assist
Lumbar Support Both Front Seats
Leather Steering Wheel
Live Traffic Monitoring
Metallic Pedals
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 8 inch Touch Screen
Mode Selection Graphic Display
Normal Mode
Push Button Start
Power Child Locks
Parking Distance Control Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Protection
Pedestrian Recognition
Power Front Seat Driver 4 Way
Projector Headlights
Puddle Lamps
Power Mirrors With Heated & Folding
Proximity Alarm
Power Windows
Radio AM/FM
Rain Sensor
Roadside Assistance Kit
Rear Apron - Sports Design
Rear Diffuser
Rear Lights - LED
Rear Spoiler Hatch Mounted
Rear Spoiler - Large Single Wing
Rear Sunshade Blinds
Rain Sensing Wipers
Rear View Camera - 180 Degree Split View
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - Front Seats side
Satellite Navigation
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Siri Compatibility
Side Skirts
Slippery Mode
Sports Mode
Smartphone Pack
Seat Occupancy Detection - Driver
Seat Occupancy Detection - Passenger front
Seat Occupancy Detection - Passenger Rear
Sport Seats
Sports Wheels
Scuff Plates with Logo
Sound System with 7 Speakers
Sports Steering Wheel - Flat-bottomed
Sports Suspension
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel 16 inch
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
SYNC3 Communications System
Traction Control System
Towing Hook - Front & Rear
Tyre Pressure Monitoring System
Trail Mode
Traffic Sign Recognition
USB Input Socket
Voice Recognition System
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8760, Berwick Kia, (03) 8375 8781, 12-16 Kangan Drive, Berwick, 3806 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/55 R17 |
| Front rim size | 7Jx17 |
| Rear tyre size | 215/55 R17 |
| Rear rim size | 7Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 999 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 42.00 |
| Fuel consumption | 5.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 170 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 92 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 121.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1552mm x 1805mm x 4207mm |
| Ground clearance unladen | 164 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Kerb weight | 1263 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1567 mm |
| Front track | 1562 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Puma |
| Variant | St-Line |
| Series | Jk My22.25 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8760, Berwick Kia, (03) 8375 8781, 12-16 Kangan Drive, Berwick, 3806 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!