Seller Comments
2 Litre 5 Speed Manual Aircond Powersteering Alloy Wheels Just Been Serviced in excellent condition

Seller Comments
2 Litre 5 Speed Manual Aircond Powersteering Alloy Wheels Just Been Serviced in excellent condition

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 230,600km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $4,990 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | 1DPU642 |
| Rego expiry | - |
| VIN | JMFLNCX4AAU002350 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11756, Darlington Motor Company, (08) 6150 3250, 45 Great Eastern Highway, Bellevue, 6056 WA.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Auto Stability Control
Brake Assist
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Head Airbags
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11756, Darlington Motor Company, (08) 6150 3250, 45 Great Eastern Highway, Bellevue, 6056 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/60 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/60 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 59.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 198 @ 4250 RPM |
| Maximum power (kW) | 113 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 182.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1515mm x 1760mm x 4585mm |
| Ground clearance unladen | 115 mm |
| Wheelbase | 2635 mm |
| Kerb weight | 1339 kg |
| Turning circle | 10.00 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Lancer |
| Variant | Es Sportback |
| Series | Cj My10 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11756, Darlington Motor Company, (08) 6150 3250, 45 Great Eastern Highway, Bellevue, 6056 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!