Seller Comments
2016 Renault Master X62 LWB Mid Roof

Seller Comments
2016 Renault Master X62 LWB Mid Roof
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 267,440km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $16,500 |
| Transmission | Automated Manual |
| Body type | People Mover, 3 Doors, 12 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | VF1VCF5VEG0733143 |
| Stock No | 439 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
2 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbag - Side Driver
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Armrest - Drivers Seat (Individual)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Demister - Rear Windscreen with Timer
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door - side sliding LHS(passenger side)
Doors - Rear Wing/Barn
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fire Extinguisher
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Handbrake - Fold Down
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - Halogen
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Intermittent Wipers - Variable
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Limiter
Storage Compartment - in Dash
Storage Compartment - Overhead Console 1st Row
Trim - Cloth
Trip Computer
Vinyl - Cabin Floor
Wheel Covers - Full
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Rear Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Adjustable Speed Limiter
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Barn Doors
Bottle Holders - Front Seats
Brake-pad Wear Indicator
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Digital Clock
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Glovebox Compartment
Hill Holder
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Mud Flaps - Front & Rear
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Overhead Storage Shelf/Shelves
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 2 Speakers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Speed Sensing Auto Door Lock
Trip Computer
Traction Control System
Vinyl Floor Covering
Wheel Covers - Set of Four
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 12 |
Exterior / Body features
| Doors | 3 |
| Front tyre size | 225/65 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 225/65 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2299 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorbe |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 100.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 2475mm x 2070mm x 6198mm |
| Ground clearance unladen | 200 mm |
| Wheelbase | 4332 mm |
| Kerb weight | 2638 kg |
| Turning circle | 15.70 m |
| Rear track | 1730 mm |
| Front track | 1750 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Master |
| Variant | Lwb Mid |
| Series | X62 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 200,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 30,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light Bus |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!