Seller Comments
2017 Audi RS3 8V

Seller Comments
2017 Audi RS3 8V

| Kilometres | 110,195km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $54,990 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 5 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | AYAE29P |
| Rego expiry | - |
| VIN | WUAZZZ8V6JA908324 |
| Stock No | 233794 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000139, National Capital Motors Used Cars – Belconnen, (02) 6145 2561, 11 Josephson Street, Belconnen, 2617 ACT.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Diffuser - Rear
Driving Mode - Selectable
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Metallic Finish Door Mirrors
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Wiper/Washer
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Subwoofer
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Tyre Repair Kit
Voice Recognition
19" Alloy Wheels
Airbag - Knee Driver
Ambient Lighting - Interior
Audio - AAC Decoder
Audio Decoder - WMA
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Cargo Net
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Courtesy Lamps - in Doors Front
Courtesy Lamps - in Doors Rear
Cruise Control - Distance Control
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamp Washers
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Inbuilt Flash Drive
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Nappa
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Parking Assistance - Automated Steering
Pedals - Sports
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seats - Embossed
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Speed Limiter
Sports Exhaust
Suede Look - Interior Inserts
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Suspension - Sports
Tyre Pressure Sensor
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Wireless Hotspot
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Android Auto
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Kit
Bluetooth Connectivity
Cruise Control Intelligent/Active
Chrome Exhaust Tip/s
Chrome Front Grille
Cup Holders - Rear Seats
Central Locking Remote Control
Cross Traffic Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Door Sill Finishers - Embossed/Personalised
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming Driver Side
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electronic Stability Program
Front Centre Armrest
Front Footwell Lights
Floor Mats - Front & Rear
Head Airbags
Heated Front Seats
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Keyless Entry & Start
Luggage/Cargo Area Light/s
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front & Rear
Nappa Leather
Park Assist
Parking Distance Control Front & Rear
Power front seats
Power Lumbar Support Front Seats
Power Mirrors With Folding
Power Steering
Power Windows
Remote Boot/Hatch Release
Rear Lights - LED
Roof-mounted Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Sports Exhaust System
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 10 Speakers
Sports Steering Wheel - Flat-Bottomed
Sports Steering Wheel
Sports Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000139, National Capital Motors Used Cars – Belconnen, (02) 6145 2561, 11 Josephson Street, Belconnen, 2617 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 235/35 R19 |
| Front rim size | 8.0Jx19 |
| Rear tyre size | 235/35 R19 |
| Rear rim size | 8.0Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2480 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Lower Wishbone;Macpherson St |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 8.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 20 |
| Maximum torque | 480 @ 1700 RPM |
| Maximum power (kW) | 294 @ 5850 RPM |
| CO2 level (g/km) | 191.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1452mm x 1800mm x 4325mm |
| Ground clearance unladen | 106 mm |
| Wheelbase | 2628 mm |
| Kerb weight | 1555 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1514 mm |
| Front track | 1559 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | RS3 |
| Variant | Sportback Quattro |
| Series | 8V My18 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000139, National Capital Motors Used Cars – Belconnen, (02) 6145 2561, 11 Josephson Street, Belconnen, 2617 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!