Seller Comments
2024 LDV D90 Petrol Large 7 Seater SUV ONLY 23,000 kms Previously written off due to hail damage, probably one hail per panel, hard to notice Price is drive away

Seller Comments
2024 LDV D90 Petrol Large 7 Seater SUV ONLY 23,000 kms Previously written off due to hail damage, probably one hail per panel, hard to notice Price is drive away

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 23,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $21,999 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Black |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | LSFA431J3RA071310 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
220V Power Outlet
Seven Seat Interior
Attention Assist
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Automatic Hold Function
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Mirrors
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Cup Holders - Front & Rear
Cloth Inserts
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Dash Cam
Driver Mode Selection
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Display Screen 8 Inch
Display Screen 12.3 Inch
Driver Seat Manual Adjust 6 Way
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Extra USB Socket/s
Fatigue Reminder
Front Centre Armrest
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Full LED Tail Lights
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Head Restraints
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
Leather Accented Upholstery
Lane Change Assist
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Luggage Storage Box
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen
Normal Mode
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Mirrors With Heated & Folding
Passenger Seat Manual Adjust 4 Way
Roadside Assist Support Package
Rear Collision Prevention
Rear Cross Traffic Alert
Roll Movement Intervention
Roll Stability Control
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - 2nd Row Seats side
Side Airbags - Front Seats side
Side Airbags Rear Compartment
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Smart Key
Sports Mode
Smartphone Pack
Sound System with 8 Speakers
Side Steps
Traction Control System
Tailgate
Tyre Pressure Monitoring System
Third Row Seats
Traffic Sign recognition & Warning
USB Input Socket
Vehicle Dynamics Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 265/60 R18HT |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 265/60 R18HT |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1986 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Double Wishbone |
| Rear suspension | 5 Links;Coil Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 9.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 410 @ 2500 RPM |
| Maximum power (kW) | 184 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 213.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1876mm x 2016mm x 5046mm |
| Ground clearance unladen | 246 mm |
| Wheelbase | 2950 mm |
| Kerb weight | 2167 kg |
| Turning circle | 12.00 m |
| Rear track | 1644 mm |
| Front track | 1644 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | LDV |
| Model | D90 |
| Variant | Mode (2Wd) |
| Series | Sv9A My25 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 200,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!