Seller Comments
** MAZDA CX5 AWD- SKYACTIVE - VERY LOW KMS** WHAT A FIND!!!! LIKE A NEEDLE IN HAYSTACK- AS NEW 16 plate MAZDA CX5 MAXX SPORT WITH ONLY 57000KMS FROM NEW

Seller Comments
** MAZDA CX5 AWD- SKYACTIVE - VERY LOW KMS** WHAT A FIND!!!! LIKE A NEEDLE IN HAYSTACK- AS NEW 16 plate MAZDA CX5 MAXX SPORT WITH ONLY 57000KMS FROM NEW

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 57,200km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $21,999 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | S745BRI |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | MXCX55 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 283639, Prospect Motor Company, (08) 7160 3893, 44 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Driver Seat - Manual
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
City Brake Support Forward
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip/s
Cargo Cover
Cup Holders - Front & Rear
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Cross Traffic Recognition
Door Pockets - Front & Rear
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electric Parking Brake
Emergency Stop Signal
Fog Lights - Front
Glovebox Compartment
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Holder
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Instrument Panel Light Dimmer
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry & Drive
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Change Warning
Leather Gear Knob
Leather Handbrake Lever
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Door Impact Beams
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Start/Stop Button
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 283639, Prospect Motor Company, (08) 7160 3893, 44 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/65 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/65 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2488 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 138 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 172.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1710mm x 1840mm x 4540mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1543 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1590 mm |
| Front track | 1585 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | CX-5 |
| Variant | Maxx Sport Safety (4X4) |
| Series | My15 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 283639, Prospect Motor Company, (08) 7160 3893, 44 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!