Seller Comments
2010 Ford Escape ZD

Seller Comments
2010 Ford Escape ZD
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 179,892km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $6,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Four Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | S913BKZ |
| Rego expiry | - |
| VIN | LFACTFLNXA2001679 |
| Stock No | 00001062 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 284219, Plex Motors, (08) 7093 3104, 2 Seacombe Rd, Darlington, 5047 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Cargo Blind - Rear
Cargo Net
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Gloss Finish Inserts
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mudflaps - rear
Multi-function Steering Wheel
Power Antenna
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Roof Racks
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tailgate with Opening Window
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Roof Racks
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 284219, Plex Motors, (08) 7093 3104, 2 Seacombe Rd, Darlington, 5047 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/70 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2260 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 61.00 |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 199 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 109 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 250.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1760mm x 1825mm x 4470mm |
| Ground clearance unladen | 205 mm |
| Wheelbase | 2620 mm |
| Kerb weight | 1574 kg |
| Turning circle | 10.80 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1550 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Escape |
| Variant | |
| Series | Zd |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 284219, Plex Motors, (08) 7093 3104, 2 Seacombe Rd, Darlington, 5047 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!