Seller Comments
**WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER** 2019 RENAULT CLIO ONE PRIVATE OWNER WITH FULL SERVICE HISTORY, BLUETOOTH, CRUISE CONTROL, REVERSE CAMERA AND MORE.

Seller Comments
**WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER** 2019 RENAULT CLIO ONE PRIVATE OWNER WITH FULL SERVICE HISTORY, BLUETOOTH, CRUISE CONTROL, REVERSE CAMERA AND MORE.
| Kilometres | 87,267km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,987 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | 1GWH182 |
| Rego expiry | 12 Mar 2027 |
| VIN | VF15R400EK0795556 |
| Stock No | P11235 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Armrest - Drivers Seat (Individual)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exterior Highlights
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Rear Garnish
Chrome Window Surrounds - Exterior
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Park Distance Side
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Gloss Finish - Bumper Inserts
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Card - with remote entry
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Look - Seats Partial
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - in Dash
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adjustable Driver Seat - Manual
Active Park Assist
Adjustable Passenger Seat - Manual
Adjustable Speed Limiter
Anti-Slip Regulation
Android Auto
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bluetooth Connectivity
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Driver Armrest/s
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electrically Heated Windscreen
Electronic Stability Control
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Headlights - Height Adjustable
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry & Start
Leather Accented Gear Knob
Leather Accented Steering Wheel
LED Headlights
Leather Handbrake Lever
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Parking Distance Control Side
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Power Windows - Driver With One-Touch Operation
Rear Spoiler
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - In Dash
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Sound System with 4 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/45 R17 |
| Front rim size | 7Jx17 |
| Rear tyre size | 205/45 R17 |
| Rear rim size | 7Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1197 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 5.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 190 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 88 @ 4900 RPM |
| CO2 level (g/km) | 130.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1448mm x 1732mm x 4063mm |
| Ground clearance unladen | 159 mm |
| Wheelbase | 2589 mm |
| Kerb weight | 1104 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1505 mm |
| Front track | 1501 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Clio |
| Variant | Intens |
| Series | B98 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 30,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!