Seller Comments
2020 Hyundai i30 ACTIVE PD2 MY20

Seller Comments
2020 Hyundai i30 ACTIVE PD2 MY20
| Kilometres | 92,426km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000164, Top Used Cars, (02) 6145 0079, 3 Whyalla st, Fyshwick, 2609 ACT.
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Apple CAR Play
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Auto Link
Aux/USB Input Socket
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control
Centre Courtesy/Dome Light(s)
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front and Rear
Coat Hanger/Hook(s)
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio +
Driver Mode Selection
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front AND Rear
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Driver Seat Height Adjustable
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Control
Emergency Stop Signal
Glovebox Compartment
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Keyless Entry
Luggage/Cargo Area Light(s)
LED Approach Lamps
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
MAP Pocket/S
MAP/Reading Lights - Front
ONE Touch Convenience Turn Signal
Park Assist
Projector Headlights
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Steering
Power Windows
Power Windows - Driver With ONE-Touch Operation
Rear Centre Armrest
Radio Data System
Rear Spoiler Hatch Mounted
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000164, Top Used Cars, (02) 6145 0079, 3 Whyalla st, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Torsion Beam Axle |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 203 @ 4700 RPM |
| Maximum power (kW) | 120 @ 6200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 173.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1455mm x 1795mm x 4340mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Kerb weight | 1276 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1568 mm |
| Front track | 1559 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | I30 |
| Variant | Active |
| Series | Pd2 My20 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000164, Top Used Cars, (02) 6145 0079, 3 Whyalla st, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!