Seller Comments
2018 Subaru XV 2.0i PREMIUM MY18

Seller Comments
2018 Subaru XV 2.0i PREMIUM MY18
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 117,462km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | YNA81R |
| Rego expiry | 12 Oct 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000164, Drive In Style, (02) 6145 2386, 5/1 Albany Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adjustable Driver Seat - Manual
Antenna - Roof-Mounted Bee-Sting Type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front and Rear
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Carpet Floor Covering
Cargo Cover
Cup Holders - Front and Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cloth Trim
Digital Clock
Driver Foot Rest
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front AND Rear
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Holder
Halogen Headlights
Illuminated Ignition Key Ring
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Luggage/Cargo Area Light(s)
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
Multi Function Display
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
MAP/Reading Lights - Front
ONE Touch Convenience Turn Signal
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Front Air Bags
Split Fold Rear Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Sunroof
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tool Kit
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000164, Drive In Style, (02) 6145 2386, 5/1 Albany Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/55 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 7.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 196 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 162.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1615mm x 1780mm x 4450mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2635 mm |
| Kerb weight | 1474 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1525 mm |
| Front track | 1525 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | XV |
| Variant | 2.0I Premium |
| Series | My18 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000164, Drive In Style, (02) 6145 2386, 5/1 Albany Street, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!