Seller Comments
156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, VIC, 3029(Mel Ref: 203 D11) PH: 0432555007 OR 03 9931 1177.

Seller Comments
156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, VIC, 3029(Mel Ref: 203 D11) PH: 0432555007 OR 03 9931 1177.
| Kilometres | 223,539km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $4,999 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | JM0BK10F100126894 |
| Stock No | MAZHAT |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10413, Westside Car City, (03) 9917 4525, 156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, 3029 VIC.
Optional Extras
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Body Colour - Bumpers
Body Side Mouldings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Engine Immobiliser
Headrests - Integrated 2nd Row
Intermittent Wipers
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Interior Inserts
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Tacho
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Air Conditioning
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Power Steering
Radio CD with 4 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10413, Westside Car City, (03) 9917 4525, 156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, 3029 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/65 R15 |
| Front rim size | 6x15 |
| Rear tyre size | 195/65 R15 |
| Rear rim size | 6x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 8.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 181 @ 4500 RPM |
| Maximum power (kW) | 104 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1465mm x 1745mm x 4405mm |
| Ground clearance unladen | 121 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1204 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1515 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 3 |
| Variant | Neo |
| Series | Bk |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10413, Westside Car City, (03) 9917 4525, 156 Old Geelong Road, Hoppers Crossing, 3029 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!