Seller Comments
2019 BMW X3 sdrive 2.0i M Sport Has Sunroof and M Sport body kit 94,000 kms with full service history Previously written off due to minor accident, repaired passed inspection and will be sold registered

Seller Comments
2019 BMW X3 sdrive 2.0i M Sport Has Sunroof and M Sport body kit 94,000 kms with full service history Previously written off due to minor accident, repaired passed inspection and will be sold registered

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 94,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $21,999 |
| Transmission | Automatic Steptronic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Black |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | WBATR12090LF48373 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
Standard Features
Climate Control - 3 Zone
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Active Bonnet
Active Carbon Filter
Apple Car Play
Active Protection
Approach Control Warning
Adaptive Suspension
Autonomous Emergency Braking
Automatic Emergency Call (eCall)
Aerodynamic Pack
Aluminium Front Grille
Auto/Intelligent Speed Limiter
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Automatic Tailgate
19 Inch Alloy Wheels
Brake Energy Regeneration
Blind Spot Monitoring
Brake-pad Wear Indicator
Cruise Control with Braking Function
Chrome Exhaust Tip/s
Chrome Grille Surround
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Cornering Lamps
Connected Drive Services
Connect App Services
Concierge Services
Connect Pro Pack
Cargo/Luggage Area Rails System
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driving Assistant
Dynamic Brake Lights
Door Entry/Exit Lights
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Door Sill Finishers - Embossed/Personalised
Dual Exhaust Tips
Exterior Accented Trim
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Pro
Electromechanical Park Brake
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electric Power Steering
Emergency Stop Signal
Extra USB Socket/s
First Aid Kit
Fatigue Detection
Forward Collision Warning
Front Footwell Lights
Fog Lights - LED
Fog Lights - Rear
Head Airbags - 2nd Row Seats (side)
Head Airbags - Front Seats (side)
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
Hard Disk Drive (Built-in)
Headlining Special
Head Restraints
Hill Start Assist
Head Up Display
iDrive Controller
Engine Immobiliser
Interior Aluminium Pack
Interior Pack - Gloss Black
Live Cockpit Pro
Load Compartment Package
Leather & Cloth trim
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
Light Pack
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Map/Reading Lights - Front
Navigation System
Parking Assistance Pack
Parking Distance Control Rear
Personal Profile
Performance Control
Power front seats
Power front seat Driver/memory
Power Mirrors With Heated & Folding
Premium Mats
Pre-collision Systems
Rain Sensor
Rear Collision Prevention
Remote Services
Runflat Indicator
Roof Rails
Rear Lights - LED
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - 2nd Row Seats side
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Split Fold Rear Seat
Speed Limit Information Display
Seatback Pockets - Front Seats
Sports Steering - Variable
Sport Seats Adjustable
Sound System with 6 Speakers
Start/Stop Button
Sports Steering Wheel - Leather
Sill Trims - Special
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traction Control System
TeleServices
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Touchscreen Dual View
Traffic Sign recognition & Warning
Torque Transfer Control
USB Input Socket
Voice Recognition System
Wireless Phone Charge
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/50 R19 |
| Front rim size | 7.5x19 |
| Rear tyre size | 245/50 R19 |
| Rear rim size | 7.5x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 61.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 300 @ 1350 RPM |
| Maximum power (kW) | 135 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 163.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1676mm x 1891mm x 4708mm |
| Ground clearance unladen | 204 mm |
| Wheelbase | 2864 mm |
| Kerb weight | 1685 kg |
| Turning circle | 12.00 m |
| Rear track | 1616 mm |
| Front track | 1600 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | X3 |
| Variant | Sdrive20I M-Sport |
| Series | G01 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!