Seller Comments
This car has a four cylinder engine, automatic transmission, power steering and air conditioning. It drives well and has travelled 137,006 kilometres. 70 Sunderland Street, Derwent Park.

Seller Comments
This car has a four cylinder engine, automatic transmission, power steering and air conditioning. It drives well and has travelled 137,006 kilometres. 70 Sunderland Street, Derwent Park.
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 137,006km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Grey |
| Registration | E10FX |
| Rego expiry | 31 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6039, Derwent Park Cars & Commercials, (03) 6121 4102, 70 Sunderland Street, Derwent Park, 7009 TAS.
Standard Features
Air Conditioning
Alloy Wheels
Central Locking
Fog Lights - Front
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows Front
Radio Cassette with 4 Speakers
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6039, Derwent Park Cars & Commercials, (03) 6121 4102, 70 Sunderland Street, Derwent Park, 7009 TAS.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | |
| Front rim size | 5.5Jx14 |
| Rear tyre size | |
| Rear rim size | 5.5Jx14 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Independent |
| Rear suspension | |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 165 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 80 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1388mm x 1686mm x 4345mm |
| Ground clearance unladen | 0 mm |
| Wheelbase | 2503 mm |
| Kerb weight | 1058 kg |
| Turning circle | 10.35 m |
| Rear track | 1426 mm |
| Front track | 1420 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volvo |
| Model | 440 |
| Variant | Gl |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 24 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6039, Derwent Park Cars & Commercials, (03) 6121 4102, 70 Sunderland Street, Derwent Park, 7009 TAS.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!