Seller Comments
Has good log books drives great absolutely no issues rego rwc phone or SMS available 24/7

Seller Comments
Has good log books drives great absolutely no issues rego rwc phone or SMS available 24/7
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 309,656km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $3,999 |
| Transmission | Auto Activematic |
| Body type | Wagon, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | 19 Jul 2026 |
| VIN | JMOGH105100105380 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3055808, Paul Byrne Wholesale, (07) 3053 8612, By Appointment Only, Tolmer Place, Springwood, 4127 QLD.
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3055808, Paul Byrne Wholesale, (07) 3053 8612, By Appointment Only, Tolmer Place, Springwood, 4127 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/50 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 215/50 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2488 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 64.00 |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 226 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 125 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 211.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1490mm x 1795mm x 4765mm |
| Ground clearance unladen | 122 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
| Kerb weight | 1507 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1550 mm |
| Front track | 1550 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 6 |
| Variant | Classic |
| Series | Gh |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3055808, Paul Byrne Wholesale, (07) 3053 8612, By Appointment Only, Tolmer Place, Springwood, 4127 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!