Seller Comments
******************2008 FORD FOCUS TDCi HATCH***********
* 6 Speed Manual
* Power Steering
* Air Con
* Alloy Wheels
* Diesel Engine
* 1 Year Warranty
* RWC

Seller Comments
******************2008 FORD FOCUS TDCi HATCH***********
* 6 Speed Manual
* Power Steering
* Air Con
* Alloy Wheels
* Diesel Engine
* 1 Year Warranty
* RWC
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 223,591km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,999 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 5.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | WXX187 |
| Rego expiry | 27 Jun 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | 5373 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Air Conditioning - Rear
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Controls on Steering Column
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings - Colour Coded
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Instrument Surrounds
Power Door Mirrors
Power Steering - Electro-Hydraulic
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
16 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1997 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Control Blade;Coil Spring;Hydraulic Shock Absorber |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 53.00 |
| Fuel consumption | 5.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 320 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 148.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1443mm x 1840mm x 4341mm |
| Ground clearance unladen | 101 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1336 kg |
| Turning circle | 10.70 m |
| Rear track | 1531 mm |
| Front track | 1535 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Focus |
| Variant | Tdci |
| Series | Lt |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!