Seller Comments
Full Audi Service History - S-Line Interior and Exterior

Seller Comments
Full Audi Service History - S-Line Interior and Exterior
| Kilometres | 68,720km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | CQE893 |
| Rego expiry | 23 Oct 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Bonnet - Active Safety
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Colour Display Screen - Front
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Courtesy Lamps - in Doors Rear
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
First Aid Kit
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Heat Insulated - Side Windows
Heat Insulated - Windscreen
Hill Holder
Interior - Badging/ Logo
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Lock Nuts
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Memory Card Reader
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Remote Boot/Hatch Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Con & Climate Control Multi Zone
Active High Beam Control
Autonomous Emergency Braking
Autonomous Emergency Braking Rear
Automatic Stop/Start
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Cruise Control Intelligent/Active
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cross Traffic Recognition
Driver Awareness Alert
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electronic Stability Program
Exit Warnings System
Head Airbags
Hard Disk Drive (Built-in)
Hill Holder
Illuminated Door Sill Panels
Engine Immobiliser
Leather Accented Upholstery
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi Camera System
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 8 Speakers
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Special Identifying Badging
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring Display
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/40 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 245/40 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1395 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Independent;Multi-Link System;Transverse Link |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Independent;Multi-Link System;Transverse Link |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 54.00 |
| Fuel consumption | 5.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 2500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 126.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1427mm x 1842mm x 4726mm |
| Ground clearance unladen | 137 mm |
| Wheelbase | 2820 mm |
| Kerb weight | 1450 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1555 mm |
| Front track | 1572 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A4 |
| Variant | 1.4 Tfsi S Tronic S Line |
| Series | F4 My18 (B9) |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!