Seller Comments
New arrival. Dealer comments are pending.

Seller Comments
New arrival. Dealer comments are pending.
| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $31,990 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | CF98NR |
| Rego expiry | - |
| VIN | JF1GU7KL5RG021556 |
| Stock No | S021556 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD417, Hidden Valley Used Cars, (08) 7905 7076, 674-676 Stuart Highway, Berrimah, 0828 NT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Accident Preparation - Occupant Protection
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Cond. - Climate Control with Memory
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Rear Garnish
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera/s - ADAS only (Advanced Driver Assistance Systems)
Camera - Side Vision
Cargo Blind - Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Alert
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive-by-Wire (ETC) - Selectable Multi Mode
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front LED
Front Stabiliser
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Intermittent Wipers
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Stabiliser
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tacho
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Standard Features
12 Volt Power Outlet
285mm Rear Brakes
316mm Front Brakes
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Cruise Control
Auto Door Lock/Unlock
Autonomous Emergency Steering
Automatic Hold Function
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Active Torque Split
Active Torque Vectoring System
Audio Streaming
Auxiliary Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Body Coloured Rear Garnish
Bottle Holders - Front & Rear
Brake Light Recognition
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cushion Airbag Passenger Seat - Front
Climate Control Memory
Cargo Cover - Retractable
Cup Holders - Front & Rear
Centre Information Display
Centre Console Box - Multi-purpose
Cornering Lamps
Child Proof Rear Door Locks
Child Restraint System
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Upholstery - Black
Cloth Upholstery - Premium
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Drive By Wire Throttle
Distraction Warning
Driver Monitoring
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Drowsiness Warning
Dusk Sensing Headlights
Eyesight Assist Monitor
Electronic Brake Booster
Electronic Brake Force Distribution
Electroluminescent Gauges
Emergency Lane Keep Assist
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
Electronic Throttle Control
Front & Rear Stabiliser
Facial Recognition
Fog Lights - LED
Far Side Airbags - Centre
Front Side Radar
Front View Monitor
Front Wiper De-icer
Headrests - Adjustable on All Seats
Headlights - Automatic Levelling
High Beam Assist
Handsfree Mobile Communication
Heated Front Seats
Headlights - Auto Off
Intelligent Drive
Engine Immobiliser
Intelligent Mode
Intelligent Speed Assist
Intermittent Wipers - Variable
Lane Change Assist
Lane Centering Function
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Gear Selector
Load Hooks
Lane Sway Warning
Leather Steering Wheel
Lead Vehicle Start Alert
Multi Information Display 4.2 inch LCD
Multi Information Display - Colour
Multi Information Display Memory
Manual Mode
Push Button Start
Pre-Collision Brake Assist
Pre-Collision Braking System
Pre-Collision Throttle Management
Parking Distance Control Rear
Power Lumbar Support Driver Seat
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Front Seat Driver 8 Way
Power Mirrors
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Passenger Safety Cell
Panoramic View Monitor
Power Windows
Power Windows - Auto Up/Down - Front
Radio AM/FM
Rear Cross Traffic Alert
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reverse Auto Braking
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper De-icer
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Subaru Eye Sight System
Split Fold Rear Seat
Siri Compatibility
Smart Key
Speed Limiting Device
Sports Mode
Sports Pedals
Steering Responsive Headlights
Sound System with 6 Speakers
Speed Sign Recognition System
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Side View Monitor
Spare Wheel 17 inch
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spare Wheel - Steel
Touchscreen 11.6 inch
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
USB-A Input Socket/s
USB-C Input Socket/s
Vision Assist
Vehicle Dynamics Control System
Ventilated Front Disc Brakes
Ventilated Rear Disc Brakes
Voice Recognition System
Wireless Apple Car Play
Wide-angle Monocular Camera
Wireless Android Auto
Wireless Device Charger
Welcome Lights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD417, Hidden Valley Used Cars, (08) 7905 7076, 674-676 Stuart Highway, Berrimah, 0828 NT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 225/40 R19 9 |
| Front rim size | 7.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/40 R19 9 |
| Rear rim size | 7.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Double Wishbone;Stabiliser Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 196 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 170.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1480mm x 1780mm x 4490mm |
| Ground clearance unladen | 130 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1435 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1545 mm |
| Front track | 1540 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Impreza |
| Variant | 2.0R (Awd) |
| Series | My24 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small Up To 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD417, Hidden Valley Used Cars, (08) 7905 7076, 674-676 Stuart Highway, Berrimah, 0828 NT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!