Seller Comments
( MASSIVE CLEARANCE SALE.. NOW $4000 )
This Automatic, Kia Rio Sports has been kept in great condition inside and out.
It is mechanically A1 and drives excellent.
Rego until Feb/2027.
We include a passed roadworthy certificate

Seller Comments
( MASSIVE CLEARANCE SALE.. NOW $4000 )
This Automatic, Kia Rio Sports has been kept in great condition inside and out.
It is mechanically A1 and drives excellent.
Rego until Feb/2027.
We include a passed roadworthy certificate

| Kilometres | 246,703km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $4,000 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | BJ50TX |
| Rego expiry | 23 Feb 2027 |
| VIN | KNADH511MB6793147 |
| Stock No | 4975 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
15 Inch Alloy Wheels
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 4 Speakers
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/55 R15 |
| Front rim size | 5.5x15 |
| Rear tyre size | 195/55 R15 |
| Rear rim size | 5.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1399 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 6.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 125 @ 4700 RPM |
| Maximum power (kW) | 70 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 162.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1695mm x 3990mm |
| Ground clearance unladen | 155 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
| Kerb weight | 1215 kg |
| Turning circle | 10.10 m |
| Rear track | 1460 mm |
| Front track | 1470 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | RIO |
| Variant | Sports |
| Series | Jb My11 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!