Seller Comments
Subaru Outback 2.5I Premium AWD ,MY18

Seller Comments
Subaru Outback 2.5I Premium AWD ,MY18

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 64,647km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $23,899 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / Black |
| Registration | FVM97S |
| Rego expiry | 12 Jun 2026 |
| VIN | JF2BS9KC2JG107015 |
| Stock No | 19 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 099283, Zenith Auto Group Pty Ltd, (02) 7908 8444, 51 Parramatta Road, Five Dock, 2046 NSW.
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Headlights w/Auto Levelling & Cornering
Automatic Door Locks
Autonomous Emergency Braking
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Android Auto
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bluetooth Connectivity
Cruise Control Intelligent/Active
Carpet Floor Covering
Cargo Cover
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Chrome Surround - Exterior Side Windows
Dust & Pollen Filter
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front
Front View Camera
Front Wiper De-icer
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Automatic Levelling
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Heated Front Seats
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry & Drive
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Gear Knob
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Map/Reading Lights - Front
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power front seats
Protective Glazing
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Sunroof
Power Tailgate
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Door Impact Beams
Subaru Eye Sight System
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Start/Stop Button
Side View Camera
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tool Kit
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 099283, Zenith Auto Group Pty Ltd, (02) 7908 8444, 51 Parramatta Road, Five Dock, 2046 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R18 1 |
| Front rim size | 7Jx18 |
| Rear tyre size | 225/60 R18 1 |
| Rear rim size | 7Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2498 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 235 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 129 @ 5900 RPM |
| CO2 level (g/km) | 166.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1675mm x 1840mm x 4820mm |
| Ground clearance unladen | 213 mm |
| Wheelbase | 2745 mm |
| Kerb weight | 1639 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1585 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Outback |
| Variant | 2.5I Premium |
| Series | My18 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 099283, Zenith Auto Group Pty Ltd, (02) 7908 8444, 51 Parramatta Road, Five Dock, 2046 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!