Seller Comments
2021 Mitsubishi Triton GLX MR Auto 4x4 MY22 Double Cab

Seller Comments
2021 Mitsubishi Triton GLX MR Auto 4x4 MY22 Double Cab

| Kilometres | 21,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | EQR82L |
| Rego expiry | 24 Nov 2023 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD676, Lancaster Automotive Holdings, (02) 4036 3805, 1 Waddells Lane, Singleton, 2330 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Rear Drum
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps
Demister - 1st Row Side Window
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Front Stabiliser
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Handbrake - Fold Down
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Halogen
Headlamps - Tinted
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Hi - Low speed transfer case
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Lane Departure Warning
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - Bucket (Front)
Skid Plate - Front
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Dependant Wipers
Speed Limiter
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Tacho
Towing - Latch/Hook Front
Trim - Cloth
Trip Computer
Vinyl - Cabin Floor
Voice Recognition
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/S
12 Volt Power Outlet
294MM Front Brakes
Dual Front Airbags Package
Airbag Knee Driver
Anti-Lock Braking
Automatic Door Locks
Adjustable Driver Seat - Manual
ALL Terrain Tyres
Auto Stability Control
Adjustable Steering Column
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Active Traction Control
Audio Streaming
Body Coloured Roof
Black Door Handles - Exterior
Black Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front Seats
Bottle Holders - Rear Seats
Brake Override System
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control
Centre Console Tray
Compact Disc Player
Cup Holders - Front Seats
Cup Holders - Rear Seats
Central Locking
Centre Console Box - Multi-Purpose
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Display Audio With Touch Screen
Dust and Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Dusk Sensing Headlights
Daytime Running Lights
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Stop Signal
Forward Collision Mitigation
Floor Covering - Plastic
Fog Lights - Front
Halogen Headlights
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Front
Keyless Entry
Lane Departure Warning
Multi Function Steering Wheel
Manual Mode
Manual Temperature Control
Pedestrian Recognition
Power Mirrors
Power Windows Auto UP/Down - Driver Control
Power Window Driver Auto UP/Down
Power Windows Lock - Driver Control
Radio AM/FM
Rear Centre Armrest With CUP Holders
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Window Demister
Side Airbags - Front Seats Side
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Storage Compartment With Hinged LID
Sunglass Holder
Speed Limiting Device
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 4 Speakers
Speed Sensing Front Wipers
Side Window Demisters
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Steel Wheels
Tail Lights - Incandescent
Touch Screen 6.1 Inch
Trailer Stability Control
Underbody Protection
USB Input Socket
Vinyl Floor Covering
Ventilated Front Disc Brakes
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD676, Lancaster Automotive Holdings, (02) 4036 3805, 1 Waddells Lane, Singleton, 2330 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/70 R16 1 |
| Front rim size | 7Jx16 |
| Rear tyre size | 245/70 R16 1 |
| Rear rim size | 7Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2442 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Leaf Spring - Heavy Duty |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 8.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 430 @ 2500 RPM |
| Maximum power (kW) | 133 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 225.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1780mm x 1815mm x - |
| Ground clearance unladen | 205 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Kerb weight | 1815 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1515 mm |
| Front track | 1520 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Triton |
| Variant | Glx (4X4) |
| Series | Mr My22 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD676, Lancaster Automotive Holdings, (02) 4036 3805, 1 Waddells Lane, Singleton, 2330 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!