Seller Comments
$39,990+ORC 2023 POLESTAR 2 FULL ELECTRIC AUTO TRANSMISSION 5 SEATS 25689 KMS LOCATED IN LONSDALE Fast finance available Trade ins welcome

Seller Comments
$39,990+ORC 2023 POLESTAR 2 FULL ELECTRIC AUTO TRANSMISSION 5 SEATS 25689 KMS LOCATED IN LONSDALE Fast finance available Trade ins welcome

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 25,689km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $39,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / Beige |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | YSMVSEFA0PL167999 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 311270, seventy7motors, (08) 7100 2589, Appointment Only, Lonsdale, 5160 SA.
Standard Features
11.15 Centre Display
12 Volt Power Outlet - Load Area
340mm Rear Brakes
345mm Front Brakes
Five Seat Interior
8 Airbags
Active On-Demand 4WD
Dual Front Airbags Package
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Apple Car Play
Alcolock Preparation
Adaptive LED Headlights
Alarm with Interior Movement Sensor
Android Operating System
Adjustable Steering Force
Adjustable Speed Limiter
Acoustic Vehicle Alert System
19 Inch Alloy Wheels
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cruise Control
Charging Cable
Cup Holders - Front & Rear
CleanZone
Collision Mitigation Braking System
Collision Avoidance System
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Connected Safety
Cross Traffic Alert with Brake Support
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Driver Alert System
Digtal Driver Display
Double Locking Door Locks
Display Screen 12.3 Inch
Daytime Running Lights
Electric Motor
Embossed Seats
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Forward Collision Warning
Full LED Rear Light Bar
Floor Mats - Front & Rear
Frameless Exterior Mirrors
Far Side Airbags - Centre
Front Storage Compartment
Google Assistant
Google Services
Heated Front Seats
Hill Start Assist
Inductive Charging for Smartphone
Engine Immobiliser
Integrated Memory System - Driver Seat
Lithium-ion Battery
Lane Keeping Assist
LED Signature Rear Lights
Multifilter
Mid-level Interior Illumination
Oncoming Lane Mitigation
Over-the-air-updates
Park Assist - Side
Post Collision Braking
Parking Climate with Scheduled Preconditioning
Parking Distance Control Front & Rear
Pedestrian Recognition
Premium High Performance Audio System
Power Lumbar Support Driver 4-way
Power Lumbar Support Passenger 4-way
Power Mirrors
Power Exterior Mirrors - Heated
Preventilation
Polestar Connect
Power Tailgate
Rain Sensor
Roadside Assist Support Package
Rear Collision Mitigation
Rear Collision Warning
Road Departure Mitigation System
Regenerative Braking
Road Sign Information
Rear View Mirror - Auto Dimming
Steering Assist
Side Airbags - Front Seats side
Safety Assistance
Surround Camera System
Soft Close Tailgate
Semi-electric Front Seats
Split Fold Rear Seat
Single Pedal Control
Smart Key Remote x 2
Sound System with 8 Speakers
Speed Sign Recognition System
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Tilt Sensor
USB-C Input Socket/s
Vehicle Apps
Ventilated Front Disc Brakes
Ventilated Rear Disc Brakes
Wheel Finish - Black
Wheel Finish - Dark Grey
Whiplash protection System - Front Seats
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 311270, seventy7motors, (08) 7100 2589, Appointment Only, Lonsdale, 5160 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 245/45 R19 |
| Front rim size | 8Jx19 ET50 |
| Rear tyre size | 245/45 R19 |
| Rear rim size | 9Jx19 ET53 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 490 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 200 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1479mm x 1985mm x 4606mm |
| Ground clearance unladen | 151 mm |
| Wheelbase | 2735 mm |
| Kerb weight | 1944 kg |
| Turning circle | 11.50 m |
| Rear track | 1601 mm |
| Front track | 1602 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Polestar |
| Model | 2 |
| Variant | Standard Range Single Motor |
| Series | My24 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 24 |
| Service interval (kms) | 30,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium From 60K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 311270, seventy7motors, (08) 7100 2589, Appointment Only, Lonsdale, 5160 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!