Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 133,721km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $7,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | UGP458 |
| Rego expiry | 30 Jun 2026 |
| VIN | JTDKR22EX02042022 |
| Stock No | UGP458 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Optional Extras
6 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Body Colour - Grille
Body Side Mouldings
Brake Assist
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Single System
Headrests - Integrated 2nd Row
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Intermittent Wipers - Variable
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Spoiler - Front
Sports Seats - 1st Row (Front)
Tacho
Standard Features
Airbag Driver
Air Conditioning
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/60 R15 |
| Front rim size | 6x15 |
| Rear tyre size | 195/60 R15 |
| Rear rim size | 6x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1794 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Trailing Arm;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 171 @ 4200 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1695mm x 4175mm |
| Ground clearance unladen | 160 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Kerb weight | 1070 kg |
| Turning circle | 10.20 m |
| Rear track | 1470 mm |
| Front track | 1490 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Corolla |
| Variant | Ascent Seca |
| Series | Zze122R |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!