Seller Comments
NEW CAR WARRANTY UNTIO 30/03/2028

Seller Comments
NEW CAR WARRANTY UNTIO 30/03/2028
| Kilometres | 31,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $46,990 |
| Transmission | Auto Steptronic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | CIT409 |
| Rego expiry | 30 Jun 2026 |
| VIN | WAUZZZF37P1070454 |
| Stock No | 8181 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Diffuser - Rear
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
First Aid Kit
Floor Mats
Footrest - Drivers
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
GPS (Satellite Navigation)
Guard - Tailgate Lip
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlining - Colour
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Matt Finish - Exterior Highlights
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Steering - Variable Ratio (more lock faster)
Power - Tailgate/Boot (Hands Free Operation)
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Wiper/Washer
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Rear Slide Adjustment
Seats - 2nd Row Reclining
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Under Driver Seat
Storage Compartment - Under Floor Front Pass.
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tail Lamps - LED
Telematics - Auto Emergency Response Call Ability
Tyre Pressure Sensor
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Wireless Hotspot
Standard Features
3D View
Attention Assist
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Apple Car Play
Autonomous Emergency Braking
Adjustable Front Seats - Manual
Ambient Interior Lighting
Auto/Intelligent Speed Limiter
Adaptive LED H/lights w/Auto Levelling & Cornering
Audi Pre-sense
Assistance Services
Aluminium Sill Guards Illuminated
Anti-Slip Regulation
Android Auto
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Black Grille
Curtain Airbags
Cruise Control Intelligent/Active
Centre Console Storage
Cloth Headlining
Cup Holders - Front & Rear
Convenience Key
Collision Mitigation Braking System
Convenience Pack
Connect Plus
Cross Traffic Assist - Rear
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Door Handle Courtesy Lights
Driver Mode Selection
Door Courtesy Lights
Daytime Running Lights - LED
Electronic Differential Lock
Electromechanical Park Brake
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/s
First Aid Kit
Front Bumper Special
Front Centre Armrest
Front Footwell Lights
Floor Mats - Front & Rear
Front Spoiler
Gesture Control
Google Services
Hill Descent Control
Hill Holder
Headlight Range Adjustment
Illuminated Cup Holders - Front
Illuminated Door Sill Panels - Special
Inlays
Engine Immobiliser
Interior Aluminium Pack
Keyless Entry & Start
Light & Rain Sensor
Leather Accented Upholstery
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
LED Position Lights
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Colour Composition MIB3 Media Platform
Multi-media Interface
Multi-media System with 10.25 inch Touch Screen
Navigation System
Painted Bumper/s - Contrasting Paint Colour
Park Assist Plus
Parking Distance Control Front & Rear
Pedestrian Recognition
Scuff Plate - Loadspace
Power Mirrors
Power Mirrors With Indicators
Progressive Steering
Power Tailgate
Rear Air Vents
Rear Bumper Special
Rear Diffuser
Rear Footwell Lights
Reversing Camera
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners 2nd Row Outer
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Security Services
40/20/40 folding rear seats with centre armrest
Special Identifying Badging
Audi S line Pack
Smartphone Pack
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Indicator
Torque Transfer Control
USB Input Socket
Virtual Cockpit
Voice Recognition System
Wi-Fi Hotspot
Wireless Phone Charge
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/50 R19 |
| Front rim size | 7.0x19 |
| Rear tyre size | 235/50 R19 |
| Rear rim size | 7.0x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1395 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | 4 Links |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 7.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 250 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 167.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1567mm x 1843mm x 4500mm |
| Ground clearance unladen | 183 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Kerb weight | 1545 kg |
| Turning circle | 11.80 m |
| Rear track | 1576 mm |
| Front track | 1584 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | Q3 |
| Variant | 35 Tfsi S Line |
| Series | F3 My23 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 8762, Max Ouzas Prestige Cars, (03) 8652 1852, 116 Whitehorse Road, Balwyn, 3103 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!