Seller Comments
2012 Holden Maloo R8 6 speed manual Power steering Electric window 6.2 litre

Seller Comments
2012 Holden Maloo R8 6 speed manual Power steering Electric window 6.2 litre
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 26,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $79,999 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 6.2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 13.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Black |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | 6G1EP4EW0CL655599 |
| Stock No | 003 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12949, Elite Car Sales, (03) 8362 1184, Appointment Only, Seabrook, 3028 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Alarm System/Remote Anti Theft
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hard Tonneau Cover
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Sport Seats
Sports Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12949, Elite Car Sales, (03) 8362 1184, Appointment Only, Seabrook, 3028 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 245/40 R19 |
| Front rim size | 8x19 |
| Rear tyre size | 275/35 R19 |
| Rear rim size | 9.5x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 6200 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Macpherson Str |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 13.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 550 @ 4600 RPM |
| Maximum power (kW) | 317 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 322.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1480mm x 1899mm x 5040mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 3009 mm |
| Kerb weight | 1721 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1590 mm |
| Front track | 1592 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | HSV |
| Model | Maloo |
| Variant | R8 |
| Series | V3 My12 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12949, Elite Car Sales, (03) 8362 1184, Appointment Only, Seabrook, 3028 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!