Seller Comments
Just Arrived , Top Condition OInside and Out!! 7 seater, Luxury with Full Mazda Service History. Comes with RWC , REG and 1 year extended warranty.

Seller Comments
Just Arrived , Top Condition OInside and Out!! 7 seater, Luxury with Full Mazda Service History. Comes with RWC , REG and 1 year extended warranty.

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 179,377km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $12,000 |
| Transmission | Auto Activematic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 6 cyl, 3.7 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 13.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / Black |
| Registration | 1TH7SS |
| Rego expiry | 11 Jul 2026 |
| VIN | JM0TB10A3A0205480 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Con & Climate Control Multi Zone
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Heated Front Seats
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Power front seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio CD with 10 Speakers
Rear Spoiler
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/50 R20 |
| Front rim size | 7.5x20 |
| Rear tyre size | 245/50 R20 |
| Rear rim size | 7.5x20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3726 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 13.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 366 @ 4250 RPM |
| Maximum power (kW) | 204 @ 6250 RPM |
| CO2 level (g/km) | 309.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1728mm x 1936mm x 5074mm |
| Ground clearance unladen | 200 mm |
| Wheelbase | 2875 mm |
| Kerb weight | 2080 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1644 mm |
| Front track | 1654 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | CX-9 |
| Variant | Luxury |
| Series | 09 Upgrade |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!