Seller Comments
This car is physically located in VIC and we deliver nationally with minimum interstate charges (included in the price shown in the ad).

Seller Comments
This car is physically located in VIC and we deliver nationally with minimum interstate charges (included in the price shown in the ad).

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 89,868km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $27,589 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | MPATFR85JJT000186 |
| Stock No | 21318092202048 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brakes - Rear Drum
Calipers - Front 2 Spot
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Gloveboxes - Upper & Lower
Grab Handle - Drivers Side
Grab Handle - Passengers Side
Handbrake - Fold Down
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 2 seats
Spare Wheel - Full Size Steel
Suspension - Leaf
Trip Computer
Vinyl - Cabin Floor
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
AUX/USB Input Socket
Body Coloured Exterior Mirrors
Body Coloured Front Bumper
Bottle Holders - Front Seats
Bucket Front Seats
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Coat Hanger Hook/s
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front Seat
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Glovebox Compartment
Grab Handles - Front Seats
Head Airbags
Headrests - Adjustable Front Seats
Hill Descent Control
Hill Holder
Halogen Headlights
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Front
Leather Steering Wheel
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Bumper Special
Radio CD with 6 Speakers
Reversing Camera
Rear View Mirror Day/Night
Side Airbags
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Storage Compartment - In Dash
Side Door Impact Beams
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Traction Control System
Trailer Stability Control
Vinyl Floor Covering
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 245/70 R16 |
| Front rim size | 7.0x16 |
| Rear tyre size | 245/70 R16 |
| Rear rim size | 7.0x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper;Independent;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Gas Damper;Semi Elliptic Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 430 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 198.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1780mm x 1860mm x 5200mm |
| Ground clearance unladen | 225 mm |
| Wheelbase | 3095 mm |
| Kerb weight | 1790 kg |
| Turning circle | 12.60 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Isuzu |
| Model | D-MAX |
| Variant | Sx Hi-Ride (4X2) |
| Series | Tf My18 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4472654, Cars24 Brisbane, (07) 3506 2893, 973 Fairfield Rd, Yeerongpilly, 4105 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!