Seller Comments
*** JUST ARRIVED *** The VOLOVO

Seller Comments
*** JUST ARRIVED *** The VOLOVO

| Kilometres | 139,769km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $22,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | ELQ56G |
| Rego expiry | 17 Dec 2026 |
| VIN | LYVXZAKACML469154 |
| Stock No | 106349 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Sensor for Humidity
Air Conditioning - Sensor for Pollutants
Alarm with Motion Sensor
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Footwell Lamps - Front
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Guard - Tailgate Lip
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seat - Rear Opening for Skis/boot access
Seats - 2nd Row Split Fold
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Smart Device App Display/Control
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Storage Compartment - Under Driver Seat
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Road Sign Display
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Woodgrain - Inserts
Standard Features
Automatically Activated Hazard Lights
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Ambient Interior Lighting
Adjustable Speed Limiter
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Body Coloured Exterior Mirrors
Bending Lights
Blind Spot Monitoring
Cruise Control
Cloth Headlining
Coat Hanger Hook/s
Child Proof Rear Door Locks
Comfort Seats Front
Cloth Trim
Cushion Extension
Collision Warning - Full Auto Brake
Digital Audio Broadcast Radio
Dynamic Drive
Driver Mode Selection
Fog Lights - Front
Hill Descent Control
Headrests Rear
Hill Start Assist
Headlight Washer System
Inlays
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
LED Headlights
Leather Gear Knob
Lane Keeping Assist
Laminated Safety Glass
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Metallic Paint
Parking Distance Control Front & Rear
Power front seat Driver/memory
Power front seat Passenger/memory
Scuff Plate - Loadspace
Power Lumbar Support Front Seats
Pearl Metallic Paint
Power Tailgate
Rear Cross Traffic Alert
Rear Collision Warning
Remote Engine Start System
Roof Rails
Rain Sensing Wipers & Light Sensor
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Satellite Navigation
Seatbelts - Reminder for All Seats
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traffic Sign Recognition
Voice Recognition System
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/50 R19 |
| Front rim size | 8Jx19 |
| Rear tyre size | 235/50 R19 |
| Rear rim size | 8Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1969 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 54.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 300 @ 1400 RPM |
| Maximum power (kW) | 140 @ 4700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 165.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1652mm x 1910mm x 4425mm |
| Ground clearance unladen | 211 mm |
| Wheelbase | 2702 mm |
| Kerb weight | 1631 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1620 mm |
| Front track | 1601 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volvo |
| Model | XC40 |
| Variant | T4 Inscription (Awd) |
| Series | 536 My20 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!