Seller Comments
2013 Holden Commodore SV6 Z Series VE Series II Auto MY12.5

Seller Comments
2013 Holden Commodore SV6 Z Series VE Series II Auto MY12.5
| Kilometres | 136,226km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Wagon, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | 1EU8BI |
| Rego expiry | 15 Oct 2026 |
| VIN | 6G1EK8E36CL718183 |
| Stock No | UC98369 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Kit - F&R Spoilers, Skirts, Rear Apron
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille Surround
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Exhaust System - Dual
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Integrated 2nd Row
Inbuilt Flash Drive
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Speed Dependant Wipers
Sports Seats - 1st Row (Front)
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Suspension - Sports
Trim - Cloth
Trip Computer
Warning - Speed Alert
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Accented Upholstery
Leather Steering Wheel
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Rear Spoiler
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Sports Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/40 R19 |
| Front rim size | 8x19 |
| Rear tyre size | 245/40 R19 |
| Rear rim size | 8x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3565 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 9.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 350 @ 2900 RPM |
| Maximum power (kW) | 210 @ 6400 RPM |
| CO2 level (g/km) | 233.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1476mm x 1899mm x 4894mm |
| Ground clearance unladen | 110 mm |
| Wheelbase | 2915 mm |
| Kerb weight | 1684 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1608 mm |
| Front track | 1592 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Sv6 Z-Series |
| Series | Ve Ii My12.5 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11720, Blackburn Nissan, (03) 8376 2027, 138 Whitehorse Road, Blackburn, 3130 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!