Seller Comments
2020 Ford Focus ST SA

Seller Comments
2020 Ford Focus ST SA

| Kilometres | 44,138km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $36,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Orange / - |
| Registration | BLT163 |
| Rego expiry | 18 Dec 2026 |
| VIN | WF0NXXGCHNLE16157 |
| Stock No | UFF4505 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Headlining - Colour
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Internet Connectivity via Sim Preparation
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Launch Control
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Mesh Grille
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Sports
Tail Lamps - LED
Telematics - Monitoring Service
Towing - Latch/Hook Front
Towing - Latch/Hook Rear
Trip Computer
Voice Recognition
Warning - Road Sign Display
Wireless Charging - Compatible Devices
Wireless Hotspot
Standard Features
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Suspension
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Alloy Pedals
Automatic Stop/Start
Android Auto
19 Inch Alloy Wheels
Blind Spot Information System
Curtain Airbags
Continuously Controlled Damping
Chrome Exhaust Tip/s
Driver Assist Pack
Driver Lumbar Support
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dual Exhaust Tips
Electronic Brake Booster
Exhaust Gas Recirculation
Electronic Limited Slip Differential
Embossed Headrests
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
eShifter
Front Bumper Special
Front Cross Traffic Alert
Hill Start Assist
Heated Steering Wheel
Engine Immobiliser
Independent Rear Suspension
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Interior Pack Partial Leather Seats
Lane Keeping Assist
Launch Mode Control
Leather Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Power Mirrors With Heated & Folding
Performance / Sports Tyres
Red Brake Calipers
Rear Bumper Special
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler Hatch Mounted
Reversing Camera
Side Airbags - Front Seats side
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Sport Button
Special Identifying Badging
Siri Compatibility
Side Skirts
Sports Mode
Sport Seats
Sound System with 10 Speakers
Sports Steering Wheel - Flat-bottomed
Premium Sound System
Sports Steering Wheel
SYNC3 Communications System
Track Mode
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 235/35 R19 |
| Front rim size | 8Jx19 H2 |
| Rear tyre size | 235/35 R19 |
| Rear rim size | 8Jx19 H2 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2261 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 52.00 |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 420 @ 3000 RPM |
| Maximum power (kW) | 206 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 200.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1458mm x 1825mm x 4388mm |
| Ground clearance unladen | 102 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1506 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1566 mm |
| Front track | 1561 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Focus |
| Variant | St |
| Series | Sa My21 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small Up To 40K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Frankston Ford, (03) 8375 7024, Overton Road, Frankston, 3199 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!