Seller Comments
2023 MINI Hatch John Cooper Works Classic F56 LCI-2

Seller Comments
2023 MINI Hatch John Cooper Works Classic F56 LCI-2
| Kilometres | 1,744km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $52,888 |
| Transmission | Auto Steptronic Sport |
| Body type | Hatch, 3 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | CUB735 |
| Rego expiry | 12 Feb 2027 |
| VIN | WMW72DH0502V18692 |
| Stock No | UFM5254 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Mornington Ford, (03) 8375 7240, 980 Nepean Highway Service Road, Mornington, 3931 VIC.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bonnet Scoop(s)
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Calipers - Front 4 Spot
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Interior
Clear Side Indicator Lenses
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Corner Braking
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Decals - Bonnet
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Handbrake - Fold Down
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Heated Washer Jets
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Information Display - Head Up
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Launch Control
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Navigation System - Advanced Functionality
On-board Computer
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Performance Brakes
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adaptive Suspension
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Ambient Lights Package
Anthracite Headlining
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Ambient Temperature Display
Audio Streaming
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Mirrors
Black Colour Line
Body Coloured Roof
Black Door Handles - Exterior
Black Fuel Filler Door
Black Grille
Black Grille Surround
Black Interior
Braking Pre-conditioning
Bonnet Scoop
Bonnet Stripe/s
Bluetooth Connectivity
Black Tail Light Frames
Curtain Airbags - Front
Curtain Airbags - Rear
Configurable Ambient Interior Lighting
Comfort Access System
Cornering Brake Control
Condition Based Service System
City Collision Mitigation
Cruise Control with Stop & Go
Check Control
Centre Instrument Display - LED Lighting
Clear Indicator Lenses
Comfort Mode
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Chrome Side Scuttles with Integrated Indicators
Contrast Stitching - Steering Wheel
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Digital Amplifier
Driving Assistant
Decorative Trims
Digital Instrument Cluster
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dynamic Traction Control
Dual Exhaust Tips
Exclusive Black Bezel Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Call Button
Electronic Differential Lock Control
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirror Pack
Electric Power Steering
Front Centre Armrest
Front Centre Console Storage Area 12V plug
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Green Mode
Gear Shift Indicator
Headlights - Auto On/Off Function
High Beam Assist
Headlights Follow Me Home Function
HiFi Pack
Heated Front Seats
Heated Rear Windshield
High Mounted Rear Stop Light
Head Up Display
Heated Washer Jets - Exterior Mirrors
Instrument Cluster Display - 5.5 Inch
Engine Immobiliser
Interior Mirror Pack
Integrated Roof Spoiler
Interior Surface - Black
Integrated Owners Manual
JCW Aerodynamic Kit
John Cooper Works Tailpipes
Keyless Access
Keyless Start
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Interior Lighting
Launch Mode Control
Live Traffic Monitoring
Multi Information Display
Manufacturers Logo - Black
Multi-media Interface
Music Streaming
Nappa Leather Steering Wheel
Navigation System
Normal Mode
On board Computer
Parking Assistant
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Performance Control
Power Mirrors
Power Exterior Mirrors - Heated
Passenger Seat Height Adjustable
Rain Sensor
Remote Services
Runflat Indicator
Runflat Safety Tyres
Rear Spoiler - JCW
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Special Identifying Badging
Speed Limiting Device
Speed Limit Information Display
Sports Mode
Speed Limit Information
Split Screen Function
Sports Seats - Front
Sound System with 12 Speakers
Premium Sound System - Harmon Kardon
Speed Sensitive Power Steering
Start/Stop Toggle Switch
Sports Steering Wheel - Leather
Telematics
TeleServices
Tool Kit
Touchscreen 8.8 inch
Union Jack Taillights
Upholstery - Black
USB Input Socket
Ventilated Front Disc Brakes
Voice Recognition System
Wireless Apple Car Play
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Mornington Ford, (03) 8375 7240, 980 Nepean Highway Service Road, Mornington, 3931 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 3 |
| Front tyre size | 205/40 R18 |
| Front rim size | 7Jx18 |
| Rear tyre size | 205/40 R18 |
| Rear rim size | 7Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Single Joint Spring Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 44.00 |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 320 @ 1450 RPM |
| Maximum power (kW) | 170 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 143.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1414mm x 1727mm x 3872mm |
| Ground clearance unladen | 143 mm |
| Wheelbase | 2495 mm |
| Kerb weight | 1275 kg |
| Turning circle | 10.80 m |
| Rear track | 1485 mm |
| Front track | 1485 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mini |
| Model | Cooper |
| Variant | Jcw Classic 3D Hatch |
| Series | F56 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 24 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light From 25K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11269, Mornington Ford, (03) 8375 7240, 980 Nepean Highway Service Road, Mornington, 3931 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!