Seller Comments
2016 BMW 2 Series 225i Sport Line F45

Seller Comments
2016 BMW 2 Series 225i Sport Line F45
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 178,220km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $7,550 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | DHG17W |
| Rego expiry | 23 Jun 2026 |
| VIN | WBA2A72040VZ90193 |
| Stock No | 423 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Active Torque Transfer System
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Rear
Air Conditioning - Sensor for Solar/Sun
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Cargo Net
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Corner Braking
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
First Aid Kit
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
Glovebox - Cooled
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - LED
Heated Washer Jets
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Launch Control
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Lock Nuts
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Parking Assistance - Automated Steering
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Steering - Variable Ratio (more lock faster)
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Rear Opening for Skis/boot access
Seats - 2nd Row Split Fold
Speed Limiter
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button - Key/Fob Proximity
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Centre Console 2nd Row
Storage Compartment - in Dash
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Telematics - Monitoring Service
Tyre Pressure Sensor
Tyres - Runflat
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Adaptive Damping Control
Autonomous Emergency Braking
Ambient Interior Lighting
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Brake Energy Regeneration
Bottle Holders - Front Seats
Brake-pad Wear Indicator
Cornering Brake Control
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip/s
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Door Sill Finishers - Embossed/Personalised
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
First Aid Kit
Front Centre Armrest
Front Footwell Lights
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Glovebox Cooler
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Luggage/Cargo Area Light/s
Lights on Exterior Door Handles
Lane Departure Warning
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Park Assist
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Protective Glazing
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Tailgate
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio CD with 6 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Runflat Safety Tyres
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Split Fold Rear Seat
Storage Net - Rear Side Luggage Compartment
Sport Seats
Start/Stop Button
Trip Computer
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 225/45 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 51.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 1250 RPM |
| Maximum power (kW) | 170 @ 4750 RPM |
| CO2 level (g/km) | 142.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1555mm x 1800mm x 4342mm |
| Ground clearance unladen | 165 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1430 kg |
| Turning circle | 11.30 m |
| Rear track | 1552 mm |
| Front track | 1551 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | 225I |
| Variant | Active Tourer Sport Line |
| Series | F45 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD089878, Tradesman Vans Pty Ltd, (02) 7908 9862, 26 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!