Seller Comments
*** JUST ARRIVED *** The MITSUBISHI OUTLANDER is ECXELLENT VALUE at ONLY $9990 for a 4X4 with LOW KLMS FOR THE AGE *** Featuring: * NEW BRAKES * TOWBAR * GOOD TYRES * NAVIGATION * BLUETOOTH *** RWC SUPPLIED ***

Seller Comments
*** JUST ARRIVED *** The MITSUBISHI OUTLANDER is ECXELLENT VALUE at ONLY $9990 for a 4X4 with LOW KLMS FOR THE AGE *** Featuring: * NEW BRAKES * TOWBAR * GOOD TYRES * NAVIGATION * BLUETOOTH *** RWC SUPPLIED ***

| Kilometres | 120,184km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | CVT Auto Sequential |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | YJP79J |
| Rego expiry | 07 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Clear Side Indicator Lenses
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Footrest - Drivers
Gloveboxes - Upper & Lower
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Gear Shift Gate
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Rear Slide Adjustment
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Tailgate with Opening Window
Tail Lamps - Clear
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
16 Inch Alloy Wheels
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Roof Racks
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/70 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2359 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 226 @ 4100 RPM |
| Maximum power (kW) | 125 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 222.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1740mm x 1800mm x 4640mm |
| Ground clearance unladen | 210 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1560 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1540 mm |
| Front track | 1540 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Variant | Ls |
| Series | Zg My08 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 130,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!