Seller Comments
RARE CHRYSLER CROSSFIRE COUPE, POWERED BY THE MERCEDES V6 AND TRANSMISSION, FULL LEATHER TRIM, NICE SET OF AFTER MARKET ALLOYS WITH BRAND NEW TYRES, Drives very well, THANK YOU LINDSAY, OF MOFFAT BEACH, LICD DEALER SINCE 1973.

Seller Comments
RARE CHRYSLER CROSSFIRE COUPE, POWERED BY THE MERCEDES V6 AND TRANSMISSION, FULL LEATHER TRIM, NICE SET OF AFTER MARKET ALLOYS WITH BRAND NEW TYRES, Drives very well, THANK YOU LINDSAY, OF MOFFAT BEACH, LICD DEALER SINCE 1973.
| Kilometres | 106,516km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $9,800 |
| Transmission | Sequential Auto |
| Body type | Coupe, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / Black |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | 1C3APE9LX4X011342 |
| Stock No | 3081 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1003357, Classic Car Garage, (07) 5345 6023, 41 Ulm Street South, Moffat Beach, 4551 QLD.
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
Alloy Wheels Special
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Power Front Seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Side Airbags
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1003357, Classic Car Garage, (07) 5345 6023, 41 Ulm Street South, Moffat Beach, 4551 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 225/40 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 255/35 R19 |
| Rear rim size | 9x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3199 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | 5 Links;Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 9.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 18 |
| Maximum torque | 310 @ 3000 RPM |
| Maximum power (kW) | 160 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 239.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1305mm x 1766mm x 4059mm |
| Ground clearance unladen | 125 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
| Kerb weight | 1399 kg |
| Turning circle | 10.30 m |
| Rear track | 1502 mm |
| Front track | 1403 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Chrysler |
| Model | Crossfire |
| Variant | |
| Series | Zh |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 1003357, Classic Car Garage, (07) 5345 6023, 41 Ulm Street South, Moffat Beach, 4551 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!