Seller Comments
2006 Holden Ute SS VZ Rear Wheel Drive

Seller Comments
2006 Holden Ute SS VZ Rear Wheel Drive
| Kilometres | 176,240km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 6 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 14.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 1IMF822 |
| Rego expiry | 11 Mar 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD14687, Maddington Isuzu Ute, (08) 6150 3038, 1882 Albany Highway, Maddington, 6109 WA.
Optional Extras
17" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Cond. - Climate Control
Alarm
Anti-Corrosion Treatment
Armrest - Front Centre (Shared)
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Fittings
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Fog Lamps - Front
Headlamp Protectors
Headlamps Automatic (light sensitive)
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Steering Wheel
Pedals - Sports
Power Antenna
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Speed Dependant Volume Stereo
Speed Dependant Wipers
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sports Instruments
Sports Seats - 1st Row (Front)
Steering Wheel - Illuminated
Steering Wheel - Sports
Strut Brace - Front
Suspension - Sports
Tacho
Tonneau Cover - Soft
Trim - Cloth
Trip Computer
Vented - Guards Front
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Body Kit
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Sport Seats
Sports Suspension
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD14687, Maddington Isuzu Ute, (08) 6150 3038, 1882 Albany Highway, Maddington, 6109 WA.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 235/45 R17 |
| Front rim size | 8.0Jx17 |
| Rear tyre size | 235/45 R17 |
| Rear rim size | 8.0Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 5967 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Coil Spring;Independent;Macpherson Strut;Stabiliser Bar |
| Rear suspension | Coil Spring;Independent;Stabiliser Bar;Semi Trailing Arm |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 14.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 510 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 260 @ 5600 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1484mm x 1845mm x 5049mm |
| Ground clearance unladen | 105 mm |
| Wheelbase | 2939 mm |
| Kerb weight | 1621 kg |
| Turning circle | 11.50 m |
| Rear track | 1576 mm |
| Front track | 1558 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Ss |
| Series | Vz My06 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD14687, Maddington Isuzu Ute, (08) 6150 3038, 1882 Albany Highway, Maddington, 6109 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!