Seller Comments
2012 HOLDEN COMMODORE OMEGA AUTOMATIC CRUISE CONTROL SATELLITE NAVIGATION BLUETOOTH PARTIAL SERVICE HISTORY TOW BALL TINTED WINDOWS CANOPY ROOF RACK RWC REGISTERED

Seller Comments
2012 HOLDEN COMMODORE OMEGA AUTOMATIC CRUISE CONTROL SATELLITE NAVIGATION BLUETOOTH PARTIAL SERVICE HISTORY TOW BALL TINTED WINDOWS CANOPY ROOF RACK RWC REGISTERED

| Kilometres | 311,411km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Black |
| Registration | 1NL2DP |
| Rego expiry | 31 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Head Airbags
Engine Immobiliser
Multi-function Steering Wheel
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 225/60 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 225/60 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2997 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 71.00 |
| Fuel consumption | 9.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 290 @ 2900 RPM |
| Maximum power (kW) | 190 @ 6700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 229.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1497mm x 1899mm x 5055mm |
| Ground clearance unladen | 100 mm |
| Wheelbase | 3009 mm |
| Kerb weight | 1636 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1618 mm |
| Front track | 1602 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Omega |
| Series | Ve Ii My12 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 12345, Wholesale Car Garage, (03) 8820 5512, 1 Robbins Circuit, Williamstown North, 3016 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!